Najdroższe obrazy świata można obejrzeć w Galerii Północnej. Za bilet zapłacimy grosze

2023-01-18 15:48

Wyjątkowa wystawa w Galerii Północnej. Za symboliczną kwotę możemy nabyć bilet i nacieszyć oczy replikami najdroższych obrazów świata. Nazwiska takie, jak: Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Willem de Kooning, Francis Bacon, Jackson Pollock czy Pablo Picasso zawsze przyciągają tłumy i nic dziwnego. Tę sztukę bez wątpienia warto zobaczyć.

Najdroższe obrazy świata można obejrzeć w Galerii Północnej

W Galerii Północnej w Warszawie do 12 marca br. będzie można obejrzeć obrazy warte w oryginałach nawet 2,6 mld dolarów. 20 wiernych replik jednych z najdroższych obrazów m.in. Leonarda da Vinci, Vincenta Van Gogha, Willema de Kooninga, Francisa Bacona, Jacksona Pollocka czy Pabla Picasso teraz czeka, by nacieszyć nasze oczy. Wystawa, prowokująca pytania o wartość dzieł, po raz pierwszy gości w Warszawie.

Kiedy oryginały tych dzieł pojawiały się na aukcjach, za każdym razem wstrząsały światem sztuki. Teraz jednak nie musimy odwiedzać odległego Londynu, Paryża czy Nowego Jorku. Pod naszym nosem znajdują się repliki dzieł światowego malarstwa, które pod młotek poszły za fortunę.

– Takiej wystawy w stolicy jeszcze nie było. Po raz pierwszym pod jednym dachem można oglądać nie tylko wierne repliki najgłośniejszych arcydzieł światowego malarstwa, ale przede wszystkim obrazy, które ustanawiały rekordy aukcyjne, wprawiając rynek sztuki w osłupienie – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

Nietypowa galeria sztuki w Galerii Północnej czeka na odwiedzających. Na wystawie znajdziemy m.in.: wierną kopię m.in. kontrowersyjnego i zlicytowanego za 450 mln dolarów obrazu „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, wartego ponad 104 mln dolarów „Chłopca z Fajką” pędzla Pabla Picasso czy kultowego „Krzyku” Edvarda Muncha, który kupiono za ponad 78 mln dolarów. 

Edukacyjna wartość wystawy

– Wśród prezentowanych kopii, których pierwowzory na aukcjach w Nowym Jorku i Londynie zlicytowano nawet za setki milionów dolarów, znaleźć można dzieła mistrzów renesansu i baroku, a także przedstawicieli m.in., impresjonizmu, kubizmu, ekspresjonizmu abstrakcyjnego, a nawet pop artu i minimal artu. Prace dzieli więc wiele, ale łączy jedno – astronomiczna cena, za którą je sprzedano – wylicza.

Czytaj także: Teatry dla dzieci w Warszawie. Gdzie warto wybrać się z pociechą?

Nie ma wątpliwości, że wystawa ta posiada wiele walorów, w dużej mierze edukacyjnych. Można wybrać się całą rodziną i zapoznać również najmłodszych z osiągnięciami światowego malarstwa.

Prezentowany w galerii zbiór to przekrojowa lekcja historii sztuki, która pozwala lepiej zrozumieć te wybitne i cenne dzieła. Każda z prac opatrzona jest bowiem wyczerpującymi informacjami na temat m.in. losów obrazu i proweniencji, techniki wykonania oryginału, a także budzącej dyskusje ich rynkowej wartości. Można także dowiedzieć się wiele o życiu twórcy – wylicza Barbara Andrzejewska.

Ceny biletów na wystawę replik w Galerii Północnej

Wystawę można oglądać do 12 marca br. w godz. od 10 do 20 w lokalu Galerii Północnej na 1. piętrze. Wstęp jest płatny:

  • bilet normalny – 9 zł,
  • bilet ulgowy – 7 zł,
  • dzieci o wzroście do 100 cm – bezpłatnie,
  • grupy zorganizowane – 5 zł (opiekunowie wchodzą bezpłatnie).

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać wystawę z przewodnikiem w dni powszednie od godz. 10 do godz. 13. Obowiązują wcześniejsze zapisy. W porównaniu do cen oryginałów prezentowanych obrazów, ceny za bilety są symboliczne. Na wystawie obejrzymy repliki, które zostały odtworzone przez współczesnych artystów w skali 1:1 i wykonane tą samą techniką co oryginały. Mają też ten sam rozmiar co pierwowzory.

Dlaczego wybieracie targ, a nie centrum handlowe? SONDA