Płock

i

Autor: Karol Porwich/East News

Z regionu

Najniżej położony punkt w woj. mazowieckim. Niewiele osób wie, gdzie się znajduje

2025-01-23 17:06

Urząd Statystyczny w Warszawie oficjalnie podsumował miniony rok. W nowej publikacji "Województwo mazowieckie w liczbach 2024" znaleźć można jednak nie tylko dane o liczbie ludności, aktywności zawodowej czy gospodarce, ale również geograficzne ciekawostki. Tym samym eksperci poinformowali między innymi, gdzie znajduje się najniżej położony punkt w regionie. Poznajcie jego historię.

Najniżej położony punkt w woj. mazowieckim

Jak wynika ze wspomnianej publikacji Urzędu Statystycznego w Warszawie, najniżej położony punkt w woj. mazowieckim to osiedle Radziwie w Płocku (54 m n.p.m.). Dla porównania, najwyżej położonym punktem jest Hucisko w powiecie szydłowieckim (407 m n.p.m.). Choć różnica - przynajmniej na pierwszy rzut oka - nie wydaje się bardzo duża, obie lokalizacje znajdują szczególne miejsce na ciekawostkowej mapie regionu.

W tym kontekście warto również sprawdzić, jak wygląda sytuacja płockiego osiedla w kontekście całego kraju. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, najniżej położony punkt w Polsce znajduje się we wsi Marzęcino (woj. pomorskie) - 2,2 m p.p.m. Wcześniej mówiono natomiast o Raczkach Elbląskich (woj. warmińsko-mazurskie) - 1,8 m p.p.m.

Radziwie - płockie osiedle z długą historią

Radziwie, dziś osiedle miasta Płock, może pochwalić się naprawdę długą historią. Jak czytamy w serwisie "Szlaki turystyczne Mazowsza", pierwsza wzmianka o tej osadzie na lewym brzegu Wisły pochodzi jeszcze z Kroniki Galla Anonima. Dzięki źródłom z XII w. dowiadujemy się, że już wtedy w Radziwiu stał kościół. Później powstała również przystań płocka.

"Władze pruskie na początku XIX w. odbierają kapitule płockiej wszystkie wsie, w tym Radziwie. W 1838 r. połączono Radziwie z Płockiem mostem łyżwowym. W drugiej połowie XIX w. działała tu szkoła ogólna. Na przełomie XIX i XX w. zaczęły powstawać w Radziwiu budynki murowane, przeważnie przy drodze głównej. Powstała straż pożarna. Od końca XVIII w. do I wojny światowej zorganizowano miejsce rekreacyjne dla mieszkańców na Błoniu przy karczmie" - przekazano we wspomnianym serwisie.

Wieś Radziwie została przyłączona do Płocka w 1923 r. Wkrótce na miejscu ruszyła budowa m.in. elektrowni oraz portu handlowego, doprowadzono tam również linię kolejową z Kutna. W latach 20. utworzono tam też warsztaty szkutnicze, przemienione później w Płocką Stocznię Rzeczną. Tuż przed wybuchem II wojny światowej powstał nowy most przez Wisłę. Z biegiem lat, już po wojnie asfaltowano kolejne ulice, otwierano sklepy, zbudowano sieć wodociągową.

Dziś turystów na osiedle Radziwie przyciągać może m.in. odbudowany po II wojnie światowej, ale mogący pochwalić się długą historią kościół parafialny pw. św. Benedykta. Z daleka oglądać tam również można wzniesiony w latach 50. wysoki elewator zbożowy, który miał być wzorowany na gdańskim kościele dominikanów.

Zabytkowe kamienice w ruinie przy rondzie ONZ - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Niezwykła willa w Warszawie niszczeje. Ma wielką wartość historyczną