Z regionu

Nie działa jedyny w Polsce reaktor jądrowy. Problemy podwarszawskiej Marii

2025-04-03 14:29

Jedyny w Polsce reaktor jądrowy Maria z końcem marca został wyłączony. Narodowe Centrum Badań Jądrowych, na terenie którego działa urządzenie, nie przedstawiło bowiem na czas kompletu dokumentacji. Jak zapewniają władze instytutu przerwa została zaplanowana i chorzy np. na raka, którzy korzystają z produktów reaktora nie mają powodów do obaw.

Polski reaktor Maria przestał działać

We wtorek 1 kwietnia wstrzymano działanie jedynego w Polsce reaktora jądrowego Maria. Urządzenie znajduje się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku (dzielnicy Otwocka) pod Warszawą. Jeszcze w grudniu Maria świętowała swoje 50. urodziny, o czym pisaliśmy na łamach Eski.pl.

Licencja na użytkowanie reaktora wygasła 31 marca, zatem urządzenie musiało przestać działać.

- Narodowe Centrum Badań Jądrowych​ spodziewało się, że licencja może nie zostać przyznana w terminie, dlatego zaplanowano rutynową przerwę modernizacyjno-techniczną - powiedział w Radiu Eska dyrektor NCBJ Krzysztof Kurek.

Dlaczego nie udało się na czas przedłużyć licencji? Jak się okazuje, winne są problemy z dokumentacją.

- Przerwa w eksploatacji reaktora Maria jest spowodowana nieprzedstawieniem przez NCBJ kompletu wymaganych dokumentów - przekazał Radiu Eska Tomasz Głogowski z Ministerstwa Przemysłu. 

Przerwę zaplanowano do 8 maja, do tego czasu formalności powinny zostać dopełnione, a reaktor wróci do pracy.

Dowiedz się więcej o reaktorze jądrowym Maria w naszym tekście. 

Reaktor jądrowy Maria pomaga m.in. w leczeniu raka

Jedyny czynny w Polsce reaktor jądrowy Maria wytwarza m.in. molibden-99, który ma swe zastosowanie w diagnostyce i terapii onkologicznej. Otwockie urządzenie odpowiada aż za 10 proc. światowej produkcji radioizotopu wykorzystywanego m.in. przy leczeniu nowotworów. Stąd nie mogą dziwić obawy pacjentów cierpiących na tę chorobę, którzy słysząc o wstrzymaniu pracy reaktora czują niepokój. Czy słusznie?

- Obecna sytuacja nie spowoduje zakłócenia w harmonogramie eksploatacji, a w szczególności nie są tutaj zagrożone dostawy radiofarmaceutyków - zapewnia Tomasz Głogowski.

Podobne stanowisko przedstawia Krzysztof Kurek: - Taka przerwa nie jest niczym nowym i z pewnością nie wpłynie na dostawy. Ta przerwa była zaplanowana, jest wpisana w grafiku pracy reaktora, na tę przerwę mamy zabezpieczenia, które wcześniej zrobiliśmy, aby nie było trudności w dostawach.

Współpraca: Ania Galica, Radio Eska.

Maria - jedyny reaktor jądrowy w Polsce. Zobacz go na zdjęciach:

FB SE_Chory na raka Tomasz Jakubiak z TVN wreszcie przekazał dobre wieści! "Chemia coraz lepiej działa"