Z regionu

Nie tylko Warszawa. W tym niepozornym mazowieckim mieście nie brakuje milionerów

2025-04-25 17:15

Nie pomyli się ten, kto jako miasto polskich milionerów wskaże Warszawę. Stolica jest rzeczywiście miejscem, które przyciąga najbardziej majętnych, dając im duże biznesowe możliwości. Niewielu wie jednak, że w woj. mazowieckim znaleźć można więcej miejscowości z setkami mieszkańców-milionerów. Jedna z nich znajduje się tuż pod Warszawą.

Miasto milionerów w woj. mazowieckim - nie tylko Warszawa

Zgodnie z danymi, które pod koniec sierpnia 2024 r. przestawiła redakcja "Wprost", przynajmniej milion złotych rocznie zarabia już ponad 44 tys. Polaków. Nikogo nie zaskoczy raczej, że najbogatszym pod tym względem województwem jest woj. mazowieckie, a najbogatszym miastem - Warszawa. Stolicę zamieszkuje bowiem ponad 5 tys. osób osiągających roczny dochód na poziomie przynajmniej miliona złotych.

Warto jednak pamiętać, że Mazowsze nie stoi pod tym względem samą Warszawą. Ponad 4 tys. milionerów mieszka bowiem w regionie, ale poza granicami stolicy. Gdzie więc najbogatszych jest najwięcej? Zgodnie z danymi pozyskanymi przez "Wprost", drugie miejsce w regionie zajmuje Piaseczno z 584 milionerami.

W czym można upatrywać fenomenu tego miasta? Prawdopodobnie w bliskości do stolicy. Najbogatsi mogą żyć nieco spokojniej, jednocześnie bez większych przeszkód robiąc w Warszawie interesy. Teorię tę może potwierdzać fakt, iż wokół stolicy jest więcej miast milionerów - Wołomin (392), Pruszków (373), Legionowo (217), Otwock (210), Mińsk Mazowiecki (191), Grodzisk Mazowiecki (172). Co więcej, bliskie sąsiedztwo Warszawy jest również czynnikiem przyciągającym zagraniczny biznes.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że niezwykle majętnych mieszkańców nie brakuje nie tylko w Warszawie i jej okolicach, ale również w pozostałych mazowieckich miastach na prawach powiatu. Jak podał "Wprost", liczby prezentują się następująco:

  • Radom - 348 milionerów;
  • Płock - 264 milionerów;
  • Siedlce - 158 milionerów;
  • Ostrołęka - 125 milionerów.

Czytaj również: Niepozorne mazowieckie miasto przyciąga tłumy. Wyjątkową atrakcją jest skansen

Piaseczno - historia drugiego mazowieckiego miasta milionerów

Jak podkreślają przedstawiciele lokalnego Urzędu Miasta i Gminy, Piaseczno jest jednym z najstarszych mazowieckich miast, gdyż prawa miejskie otrzymało jeszcze w 1429 roku. Przez długie lata w miejscowości organizowano jarmarki i targi. Rozkwit dobrobytu umożliwił miastu znaczący rozwój w XVI wieku.

"Z tego okresu pochodzi najstarszy zabytek architektoniczny - barokowy kościół św. Anny. Drugim historycznym i symbolicznym obiektem jest ratusz z połowy XIX wieku. Miasto i okolice Piaseczna bogate są w miejsca pamięci ważnych historycznych wydarzeń. Znajdują się tu m.in. mogiły powstańców styczniowych, cmentarze z okresu I wojny światowej, miejsca upamiętniające wydarzenia z okresu II wojny światowej" - czytamy na stronie ratusza.

Piaseczno utraciło prawa miejskie w 1870 roku wskutek represji po powstaniu styczniowym. Miejscowość nadal się jednak rozwijała aż do nadejścia I wojny światowej - wówczas wielu mieszkańców wyjechało, część zabudowań została zniszczona. Piaseczno odzyskało prawa miejskie w 1916 roku, jednak spokój nie trwał długo. Kolejne straty przyniosła II wojna światowa. Po 1945 roku Piaseczno rozpoczęło ponowną odbudowę dobrobytu mieszkańców. Z czasem postępowało uprzemysłowienie miasta, polepszała się też komunikacja z Warszawą. W 1999 roku miejscowość ponownie stała się miastem powiatowym.

Czytaj również: Pod Warszawą czeka urokliwe miasto-ogród. Niektórzy zwą je "kolonią artystów"

Warszawa Radio ESKA Google News
Kolejkowo Warszawa, czyli miniaturowa stolica Polski w pigułce