Tadeusz Jarosz

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Przykre informacje

Nie żyje powstaniec warszawski Tadeusz Jarosz ps. "Topacz". Miał 95 lat

2024-10-31 14:58

Zmarł powstaniec warszawski Tadeusz Jarosz ps. "Topacz" - poinformowało 31 października Muzeum Powstania Warszawskiego. W mediach społecznościowych pożegnał go już prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W czasie walk w Warszawie Jarosz służył w Harcerskiej Poczcie Polowej jako listonosz - łącznik.

Nie żyje Tadeusz Jarosz ps. "Topacz"

"Z żalem informujemy, że w wieku 95 lat na wieczną wartę odszedł Tadeusz Jarosz ps. »Topacz«. Powstaniec Warszawski, Zawiszak, łącznik Harcerskiej Poczty Polowej, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego. Wielokrotny uczestnik spotkań edukacyjnych w Sali Małego Powstańca" - przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele muzeum.

Zmarłego pożegnał również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na portalu x napisał: "Minionej nocy odszedł w wieku 95 lat. Zawsze będziemy go pamiętać. Cześć jego pamięci".

"Tadeusz Jarosz »Topacz« urodził się 24 czerwca 1929 r. we Lwowie. Był synem por. Tadeusza Jarosza ps. »Zawisza« (1897-1979), zastępcy dowódcy w zgrupowaniu 1670 na Pradze, odznaczonego orderem Virtuti Militari. Jego brat, Władysław Jarosz ps. "Walther" (1924-2019) był żołnierzem Oddziału Specjalnego (OS) »Harnaś«" - napisano w biogramie na stronie MPW.

W Archiwum Historii Mówionej, w kwietniu 2010 r., Tadeusz Jarosz rozpoczął swoją opowieść słowami: "Nazywam się Tadeusz Jarosz, mój pseudonim z okresu okupacji i Powstania »Topacz«, czyli nie mylić z »Topaz+, bo wielokrotnie mylą. To jest »Topacz«, to jest herb rodowy mojej babci od strony mojej mamy. Urodziłem się we Lwowie w 1929 roku, tak że moje związki z Warszawą zaczęły się dopiero na niecały rok przed wybuchem wojny".

W Powstaniu Warszawskim Tadeusz Jarosz służył w Harcerskiej Poczcie Polowej jako listonosz - łącznik.

Znani z Warszawy zmarli w 2024 roku. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach - zobacz zdjęcia:

Jubileuszowa gala Komitetu Powązkowskiego. Cmentarne anegdoty kwestujących gwiazd. Niezapomniani