"Suplementy diety i kosmetyki do włosów" okazały się tabletkami na potencję
Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej pracujący w oddziale Celnym I Pocztowym w Warszawie w 11 przesyłkach nadanych w Emiratach Arabskich znaleźli ponad 41 tys. szt. tabletek na potencję. "Tydzień później funkcjonariusze KAS zatrzymali kolejne 11 przesyłek do tego samego odbiorcy, było w nich ok. 28 tys. szt. tabletek" - przekazała rzeczniczka IAS w Warszawie.
Wskazała, że wszystkie leki miały trafić do jednego odbiorcy w woj. podlaskim. "Przesyłki wysłano z Dubaju. Nadawca zadeklarował, że znajdują się w nich suplementy diety oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów" - tłumaczyła. Podała przy tym, że skontrolowane paczki zawierały prawie 70 tys. szt. leków na potencję. "Ich szacunkowa wartość rynkowa to prawie 700 tys. złotych" - wyjaśniła.
Tabletki prawdopodobnie miały trafić do sprzedaży
"Liczba zatrzymanych leków wskazuje, że były przeznaczone na sprzedaż. Na forach internetowych pojawia się wiele ofert farmaceutyków niewiadomego pochodzenia" - zaznaczyła. Przypomniała, że leki, które są sprowadzane nielegalnie, z naruszeniem ustawy prawo farmaceutyczne, mogą być szkodliwe dla zdrowia. "Często są to preparaty o niezbadanym składzie i działaniu, przechowywane i transportowane w niewłaściwych warunkach" - poinformowała. Przekazała, że wszystkie przesyłki zabezpieczono do dalszego postępowania, które prowadzi Komisariat Policji Warszawa Ursynów.
"Obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat" - podkreśliła.
Wwozić można tylko niewielkie ilości leków na własny użytek
"Podróżni mogą wwieźć do Polski leki na własne potrzeby w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań, z wyłączeniem środków odurzających i substancji psychotropowych. Uprawnienie to nie dotyczy przesyłek pocztowych i kurierskich, co oznacza, że taka forma przywozu produktów leczniczych na własny użytek bez wymaganych zezwoleń jest niedozwolona" - dodała rzeczniczka IAS w Warszawie.