szpitale

i

Autor: alg

Blisko 100 proc. zajętych łóżek covidowych: Rok pandemii w szpitalach marszałkowskich

2021-03-31 16:33

Odwoływane zabiegi, braki kadry medycznej i pompowane w szpitale setki milionów złotych. Rok od wybuchu pandemii aż 17 z 26 prowadzonych przez samorząd wojewódzki szpitali jest bezpośrednio zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Mimo wyposażenia ich, m.in. dzięki unijnym środkom w nowoczesny sprzęt, już co trzeci pacjent zmagający się z inną chorobą niż COVID-19, nie może liczyć na pomoc lekarzy.

Sport w serialach. Oczekiwania VS rzeczywistość | ESKA XD - Fit vlog #19

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:

Niemal 100 proc.  łóżek covidowych jest już zajętych!

Chodzi o 17 szpitali nadzorowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Wolnych zostało już tylko kilka respiratorów. I to mimo tego, że urząd marszałkowski od roku doposaża placówki dzięki pieniądzom z Unii. Wydano na ten cel już 360 milionów złotych.

"Jesteśmy już na granicy wytrzymałości. Od kwietnia doposażamy 70 naszych szpitali w niezbędny sprzęt do reanimacji, tomografy komputerowe, kupujemy też karetki. Myślę że wspólnymi silami przetrwamy"- mówi marszałek Adam Struzik.

Szpitale borykają się też z brakami kadrowymi. Już 30 proc. planowanych zabiegów i przyjęć pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19 jest odwoływanych. Urzędnicy planują szkolenia dla 3 tys. lekarzy, a także rozważają wsparcie dla pacjentów, którzy koronawirusa już pokonali.

"Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć oddziały rehabilitacyjne dla osób po COVID-19. W każdym ośrodku chcemy zbudować takie miejsca. Apelujemy o to, żeby w tych zakupach covidowych można było realizować zakupy, które będą służyły właśnie rehabilitacji"- mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.​

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!