Strażacy pomogą w warszawskich szpitalach

i

Autor: www.gov.pl/web/kgpsp Strażacy pomogą w warszawskich szpitalach

Więcej strażaków do pracy w szpitalach. Dołączą do lekarzy na Stadionie Narodowym i w szpitalu MSWiA

2021-03-29 21:18

Coraz więcej strażaków do pracy w warszawskich szpitalach. Brakuje kadry medycznej, więc ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej oferują swoją pomoc w placówce na Stadionie Narodowym i w szpitalu MSWiA. Łącznie personel medyczny ma wesprzeć kilkadziesiąt osób.

- 60 ratowników medycznych będzie do dyspozycji Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówi mł. bryg. Karol Kierzkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej PSP. Będą oni kierowani do pracy w szpitalu tymczasowym na stadionie PGE Narodowy oraz w klinice.

Czytaj także: MZ przejmuje odpowiedzialność za szpital Południowy w Warszawie. "Nieudany atak rządu"

Kierzkowski podkreślił, że ratownicy z PSP są doskonale przygotowani oraz mają duże doświadczenie. - Mogą obsługiwać respiratory, dokonywać wkłuć, podawać lekarstwa, robić niektóre badania medyczne – wyjaśnił.

W całym kraju pracuje obecnie w szpitalach 95 strażaków-ratowników. Ponadto strażacy utworzyli i obsługują 123 polowe izby przyjęć przed lecznicami. Wśród skierowanych do pracy w izbach jest 53 ratowników. Pojazdami straży pożarnej są także dowożone butle w tlenem do szpitali. W kraju jest 38 tzw. banków z tlenem medycznym.

Czytaj także: Sprawdzamy sytuację w Szpitalu Południowym na Ursynowie! "Szukamy lekarzy spoza Warszawy"

 - Jeżeli nie ma karetki, bo jest wykorzystywana np. do przewożenia pacjentów z Covid-19 to wzywani są strażacy – podkreśla Kierzkowski. W jego ocenie takich wyjazdów jest coraz więcej. - Strażacy wzywani są do zasłabnięć, złamań czy innych uszkodzeń ciała – dodał.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy! Zapraszamy też na nasz nowy profil na Facebooku.

QUIZ. Wulgaryzmy po staropolsku. Możesz się zdziwić, jak przeklinali twoi przodkowie

Pytanie 1 z 10
Broszka niegdyś była bardzo wulgarnym słowem! Co oznaczała przed laty?
Raport z anteny 29.03, godz.10