Niesamowite atrakcje w Łazienkach Królewskich. Wszystko z okazji 15 sierpnia

2022-08-15 12:56

Święto Wojska Polskiego w Łazienkach Królewskich okraszone jest atrakcjami. Zorganizowano bowiem wyjątkowy piknik kawaleryjski. Odwiedzający będą mogli również bezpłatnie zwiedzić obiekty na terenie parku.

Piknik z okazji Święta Wojska Polskiego został zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP oraz Fundację Szwoleżerską. Atrakcje rozpoczęły się już o godzinie 10:00, a całe wydarzenie potrwa do godziny 18:00.

Czytaj również: Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. Na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się oficjalne obchody

Łazienki Królewskie: piknik z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia

We wspomnianych godzinach za darmo można zwiedzać cały szereg obiektów: Pałac na Wyspie, Biały Dom, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Wodozbiór oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. O 10:30 uczestnicy mogli przyglądać się "pokazowi kadryla w wykonaniu amazonek i ułanów w mundurach Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP, występowi konnemu huzarów węgierskich z Uniwersytetu Ludovika w Budapeszcie oraz prezentacji ubiorów i uzbrojenia z udziałem kawalerii z Polski i Węgier, nawiązujących do początku XX w.".

O 11:00 ruszyły konkursy i warsztaty plastyczne, o 11:30 - pokazy i warsztaty fechtunku szablą. Na 12:30 zaplanowano "pokaz konny husarii króla Stefana Batorego z udziałem grup pod dowództwem Aleksandra Jarmuły i Andrzeja Burego". 

O 13:00 zostaną złożone wieńce pod trzema pomnikami - gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, księcia Józefa Poniatowskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. O 14:00 natomiast zgromadzeni będą mogli uczestniczyć w "pokazach wyszkolenia kawalerzystów oraz rekonstruktorów piechoty" oraz "wykładzie o szabli rtm. Roberta Woronowicza z omówieniem historycznych okazów szabli używanych przez kawalerię z Polski i Węgier".

Bitwa Warszawska na Narodowym. Tak powstawała scenografia do wielkiego widowiska

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Ossów: wyjątkowe obchody 15 sierpnia. To niemała gratka dla miłośników historii
  2. Święto Wojska Polskiego: oficjalne obchody. Rozpoczęła się uroczysta msza święta
  3. Jakie sklepy będą otwarte 15 sierpnia? Sprawdziliśmy, gdzie w święto zrobisz zakupy