Z Warszawy

Niesamowite odkrycie w samym centrum Warszawy. Robotnicy znaleźli prawdziwe skarby

2024-04-04 14:48

Podczas prac na powstającym w Warszawie placu Centralnym robotnicy odnaleźli wyjątkowe skarby. Są wśród nich m.in. XIX- i XX-wieczne monety oraz biżuteria. Co ciekawe, już w maju, podczas Nocy Muzeów 2024 mieszkańcy stolicy będą mogli obejrzeć te znaleziska na specjalnej wystawie "W drodze na plac".

Od ubiegłego roku, w samym sercu stolicy trwa poważna przebudowa pl. Defilad. Zgodnie z planami ratusza przed Pałacem Kultury i Nauki ma pojawić się m.in. więcej zieleni oraz niska sadzawka. Dla przechodniów zostaną przygotowane także nowe ławki.

Niezwykłe znaleziska w centrum Warszawy

W czasie bieżących prac, które ukształtują przyszłość tej części Warszawy, robotnicy niejako cofnęli się w przeszłość. W ziemi natrafili bowiem na liczne pozostałości kamienic przy dawnej ul. Złotej. - Budynki, zniszczone podczas niemieckich bombardowań w 1939 r. i w czasie powstania warszawskiego, zasypane zostały w trakcie odbudowy stolicy. A w latach 50. XX wieku – na kwartale ulic ograniczonym ulicami Marszałkowską, Wielką, Złotą i Zielną - stanął Pałac Kultury i Nauki - przypomniał ratusz.

W czwartek, 21 marca, właśnie w PKiN po raz pierwszy zaprezentowano publicznie znaleziska, których podczas budowy placu Centralnego dokonali robotnicy. Co dokładnie udało im się odkryć? Jak przekazali urzędnicy, wśród eksponatów jest m.in. "kilkanaście monet należących do nieznanego kolekcjonera, ukrytych w klepisku piwnicy, w tym srebrna moneta wybita w Imperium Osmańskim w 1904 r. za czasów panowania sułtana Abdula Hamida II czy austriacki krajcar z lat 1800-1809".

Poza tym podczas prac natrafiono na opakowania po kosmetykach, lekach i perfumach oraz kolekcję szklanych pierścieni i guzików. Artefakty znajdowały się w miejscu piwnicy budynku przy ul. Złotej 20.

- Obiekty pochodzą zapewne ze składu materiałów aptecznych prowadzonego przez Tadeusza Samulskiego. Nazwy na opakowaniach wskazują na asortyment pozyskiwany z wielu źródeł: maści produkowano w warszawskim Laboratorium Kosmetyków Higienicznych "Świt", założonym przez Julię Świtalską, cenioną lekarz dermatolog; medykamenty w laboratorium doktorów Zofii i Feliksa Rostkowskich, a różne artykuły w Fabryce Mydła i Świec W. Adamczewskiego. Guziki i pierścienie to najprawdopodobniej asortyment mieszczącego się w tej kamienicy składu dodatków krawieckich prowadzonego przez firmę "Przybory Krawieckie sp. o.o.". Niewielkie przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych i szkła przyciągają uwagę różnorodnością kolorów i kształtów inspirowanych motywami dziewiarskimi (kłębki włóczki, plecionki) i roślinnymi (kwiaty). Wyróżniającym się obiektem w zbiorze jest niewielki żółty guzik w kształcie... rzepy - przekazał ratusz.

Noc Muzeów 2024 z wyjątkową wystawą

Warto zaznaczyć, że już wkrótce zainteresowani mieszkańcy stolicy będą mogli zapoznać się z tymi niezwykłymi odkryciami. - Żeby zaprezentować i utrwalić odkrycia dla przyszłych pokoleń oraz pokazać je warszawiankom i warszawiakom, poddamy znalezione przedmioty pracom konserwacyjnym, a następnie zorganizujemy specjalną wystawę "W drodze na plac". Kwartały ulic i znaleziska pokażemy mieszkańcom. Chcemy tę ekspozycję otworzyć 18 maja - podczas Nocy Muzeów - przekazał prezydent Rafał Trzaskowski. 

Tak sztuczna inteligencja widzi mieszkańców warszawskich dzielnic
Listen on Spreaker.