Słupy świetlne nad Warszawą

i

Autor: Canva / fot. Wikimedia Commons / fot. facebook.com/KosmicznyPyl

Niesamowite zjawisko na niebie. Nagranie słupa świetlnego nad Warszawą

2022-12-16 13:14

Zima potrafi zaskoczyć niesamowitymi widokami. Wirujące płatki śniegu wyglądają malowniczo, zimą można również zaobserwować jeszcze bardziej zachwycające zjawisko, jakim są słupy świetlne. W sieci pojawiło się nagranie słupa świetlnego z Warszawy. Sprawdźcie, jak wyglądają zimowe filary świetlne i kiedy można je zaobserwować.

Zachwycający słup świetlny nad Warszawą

Twórca fanpage Kosmiczny pył opublikował niesamowite nagranie z warszawskiej Saskiej Kępy. Udało mu się zarejestrować niesamowite zjawisko, jakim są słupy świetlne. Jest to zjawisko optyczne, które w Polsce występuje bardzo rzadko. Najczęściej można je zaobserwować o wschodzie lub tuż po zachodzie słońca. To właśnie wtedy nad horyzontem pojawia się barwny słup światła, który powstaje, gdy nisko położone słońce odbija się od powierzchni unoszących się w powietrzu drobnych kryształków lodu.

Słup świetlny może przybierać różne barwy, chociaż w Polsce najczęściej zaobserwować je można w kolorze żółtym lub czerwonym. Żeby wystąpiło to zjawisko musi być spełnione kilka warunków. Po pierwsze występuje ono przy pogodnym niebie i w trakcie mrozu (im zimniej, tym większa szansa na zaobserwowanie tego zjawiska). Niezbędne jest także źródło światła, może to być zarówno słońce lub lampy uliczne. To właśnie w takich warunkach możemy zaobserwować pionowe barwne filary na niebie, nazywane słupami świetlnymi. Poniżej znajdziecie nagranie słupa świetlnego z Warszawy.

Zaspy śniegu i siarczysty mróz. Zima uderzyła w Warszawę