"Flash Mob Radości: Pociąg do zdrowia psychicznego" 1.06.2025
Wszyscy znamy powiedzenie - śmiech to zdrowie. Badania potwierdzają, że regularne doświadczanie radości i śmiechu buduje nowe połączenia neuronalne, zwiększa odporność na stres, a zatem jest naturalnym antydepresantem. W czasach, gdy kryzys zdrowia psychicznego zbiera coraz większe żniwo wśród społeczeństw zachodnich, śmiech zdaje się być tym bardziej wskazanym, naturalnym i łatwo dostępnym lekarstwem.
Organizatorzy wyjątkowego eksperymentu społecznego, który odbędzie się w stolicy dobrze o tym wiedzą. Ich akcja bazuje na innym popularnym poglądzie, który głosi, że śmiech jest zaraźliwy. Jak zauważają, w naszym mózgu działają neurony lustrzane, które sprawiają, że mimowolnie naśladujemy zachowania innych. Gdy widzimy kogoś śmiejącego się, nasz mózg automatycznie odbiera sygnał "hej, może też powinieneś się śmiać?".
Na tym procesie bazują twórcy warszawskiego eksperymentu społecznego, którzy zamierzają przeprowadzić całą akcję w Dzień Dziecka, 1 czerwca. Będzie to idealna okazja, aby każdy dorosły obudził swoje "wewnętrzne dziecko".
To już druga edycja flash mobu ze śmiechem w roli głównej, pierwsza miała miejsce w Prima aprilis, 1 kwietnia. Pisaliśmy o niej tutaj, a filmik z całego wydarzenia można zobaczyć poniżej.
Flash mob na Dzień Dziecka w warszawskim metrze. Na czym polega akcja?
W facebookowym wydarzeniu organizatorzy zdradzają szczegóły planowanej akcji, ujawniając na czym cały eksperyment ma polegać. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca o godzinie 16 na peronie stacja metra Politechnika. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy eksperymentu wsiądą do pociągu w małych grupkach udając, że się nie znają. W trakcie jazdy stopniowo kolejne grupy mają za zadanie wybuchać cichym śmiechem, który ma stopniowo rozszerzać się na innych pasażerów i eskalować.
W kulminacyjnym momencie eksperymentu wszyscy uczestnicy śmieją się głośno i otwarcie, obserwując jak naturalna "zaraźliwość" śmiechu będzie stopniowo obejmować także przypadkowych pasażerów.
Uczestnicy opuszczą metro na stacjach Dworzec Gdański/Ratusz Arsenał i przesiądą się, powtarzając eksperyment podczas podróży w przeciwnym kierunku. Koniec akcji zaplanowany jest na stacji Pole Mokotowskie, gdzie odbędzie się "Spacer Radości" z tabliczkami zawierającymi pozytywne hasła i ciekawostki o śmiechu, promując wśród spacerowiczów uśmiech i radość.
Udział w akcji jest całkowicie bezpłatny, nie obowiązują zapisy, wystarczy zameldować się w miejscu zbiórki.
Ulubione stacje warszawskiego metra czytelników Eska.pl: