To świetna okazja, by poznać nie tylko ofertę kulturalną miasta. - Nie tylko muzea, ale także mnóstwo różnych miejsc, które warszawiacy zawsze chcą odwiedzać, a niekoniecznie mogą, np. można zajrzeć do kina Illusion - mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Można zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych.
Podczas nocy muzeów będzie szansa, by przejechać się najstarszym warszawskim autobusem Somua, który ma niemal 90 lat.
- Najpierw o godzinie 18 weźmie udział w paradzie zabytkowych autobusów, później będzie jeździł z placu Defilad na zajezdnię Stalowa 77 - mówi Adam Stawicki, rzecznik MZA. - Kursy będą trzy i w ich trakcie przewodnik - varsavianista Łukasz Ostoja-Kasprzycki - będzie opowiadał różne ciekawostki.
Będzie można przy tym zobaczyć wnętrza zajezdni autobusowej przy Stalowej 77.
Z kolei w Centrum Nauki Kopernik będzie można zobaczyć między innymi najnowszą wystawę muzyczną graMY - wygraMY.
- Będzie również spektakl Arche, który zabierze nas do starożytnej Grecji, gdzie narodziły się nauki przyrodnicze - mówi rzeczniczka instytucji Katarzyna Nowicka. - Będą także pokazy w teatrze wysokich napięć i będzie można wziąć udział w warsztatach, w których nauczymy się rozmawiać z robotami - w języku blokowym, bo w takim roboty się porozumiewają.
Muzeum Powstania Warszawskiego w dzień przed Nocą Muzeów proponuje grę miejską dla dzieci "Panie, czy to już powstanie?". W samą sobotę będzie można zajrzeć chociażby do cel bezpieki.
- To dawny areszt śledczy dawnego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego, mieści się w bocznych piwnicach obecnego ministerstwa sprawiedliwości - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Będzie można oglądać tam wystawę z przewodnikiem, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Będzie można również zajrzeć do fotoplastikonu - miejsca, w którym od podstaw zobaczymy, jak kiedyś powstawały wywoływane fotografie. Mieści się przy al. Jerozolimskich 51, ale nie jest tam łatwo trafić. W sobotę warszawiacy będą mieli ułatwione zadanie. - Z ulicy Fotoplastikonu nie widać, ale wystarczy z daleka na ulicy usłyszeć wesołe, skoczne, cwaniackie piosenki warszawskie, które będą zachęcały do wejścia do kamienicy i odwiedzenia Fotoplastikonu - dodaje Ołdakowski.
W tym roku będzie można także zajrzeć do nowych lub nieznanych szeroko muzeów.
- Na przykład do Muzeum Zegarków - mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy. - Polecam wszystkim wygooglać, gdzie to jest i to znaleźć. Albo Fabryka Norblina, w której działa muzeum i to też jest bardzo interesujące miejsce, bo mówi o pewnym dziedzictwie części miasta.
Będzie można także skorzystać z kilkunastu propozycji spacerów. - To są miejskie spacery skupione wokół trzech rejonów - Stare i Nowe Miasto, stara Praga, plac Bankowy i jego okolice - dodaje Machnowska-Góra. - Przewodnik i spacery są dostępne w formie online.
Poza tym w tym dniu komunikacja miejska będzie jeździła do 2:30, a autobusy nocne będą jeździły częściej. Będą także kursy specjalne. - Będą też bezpłatne linie muzealne - linia autobusowa N obsługiwana autobusami elektrycznymi na trasie plac Narutowicza - Muranowska oraz linia tramwajowa M, która będzie obsługiwana zabytkowymi tramwajami na trasie plac Narutowicza - Zieleniecka - dodaje Rafał Trzaskowski.
Noc Muzeów przypada w tym roku 14 maja. Na wiele wydarzeń obowiązują zapisy, a część odbywa się tylko internetowo. Szczegóły odnośnie programu znajdziecie na stronie warszawskiej edycji Nocy Muzeów lub - bezpośrednio - w przewodniku.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!