Nowa Galeria Warszawa Zachodnia
Warszawa Zachodnia, największy węzeł komunikacyjny w stolicy, po zakończeniu modernizacji stanie się również centrum handlowym - informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Klienci będą mieli do dyspozycji ponad 5 tys. m2 powierzchni handlowo-usługowej. Na dwóch poziomach oddanych zostanie 26 lokali z przeznaczeniem pod różnorodne funkcje:
- kawiarnie,
- drogerie,
- saloniki prasowe,
- operator spożywczy,
- sklepy wielobranżowe,
- restauracje.
W ramach ogłoszonego przetargu wyłoniony zostanie operator spożywczy, działający również w niedzielę.
PKP podkreśla, że wkrótce liczba pasażerów, którzy codziennie pojawiają się na Dworcu Zachodnim podwoi się do 120 tys. osób. Codziennie na dworcu zachodnim zatrzymuje się do 1000 pociągów. Tuż obok znajduje się Centralny Dworzec Autobusowy PKS, który obsługuje rocznie około 3,3 miliona pasażerów. W przyszłości pod stacją zlokalizowany będzie przystanek tramwajowy na trasie z Woli do Wilanowa. W sąsiedztwie Dworca Zachodniego znajdują się biurowce (przy Alejach Jerozolimskich) oraz duże osiedla.
Kiedy otwarcie Galerii Warszawa Zachodnia?
Przekazanie lokali planowane jest na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2025 roku. W praktyce pierwsze sklepy mogłyby zostać otwarte jesienią 2025 roku.
Sam remont Warszawy Zachodniej ma duże opóźnienie. Prace są już jednak na ostatniej prostej.
Warszawa Zachodnia. Ostatnie prace (maj 2024), zdjęcia:
Dworzec Autobusowy Zachodni, tam czas się zatrzymał
To jeden z największych dworców autobusowych w Polsce. Codziennie odjeżdża z niego kilkaset autobusów, w skali roku to ponad 2 mln pasażerów. Dworzec Zachodni mógłby być wizytówką stolicy, od lat jednak straszy. "Dramat, wstyd dla Warszawy, koszmar" - to komentarze nie tylko mieszkańców i podróżnych, ale i przewoźników. W 2022 roku właściciel dworca, państwowa spółka PKS Polonus, zapowiedział wielką inwestycję, w tym budowę nowego dworca. Prace wciąż jednak nie ruszyły. Zobaczcie zdjęcia: