Nowa wystawa "Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska" w Muzeum Warszawy
W ramach wystawy odwiedzający Muzeum Warszawy odkryją osiem wieków historii żywienia w mieście. To właśnie jedzenie może bowiem dobrze ukazywać zachodzące w społeczeństwie zmiany, a przy tym wpływać na obyczaje, relacje międzyludzkie czy przestrzeń miejską od czasów średniowiecznych aż do dziś.
- Zwracamy uwagę na tendencje w żywieniu, związane z rozwojem wiedzy, higieną, a także będące następstwem procesów społecznych - przekazała Zuzanna Różańska-Tuta, jedna z kuratorek wystawy. - Pokazujemy, jak przemiany wpływały na sposoby przygotowania potraw i spożywanie posiłków, jak jedzenie kształtowało poczucie odpowiedzialności społecznej, a także to, jak stało się przyczynkiem do wspólnego spędzania czasu wolnego.
Druga z kuratorek, Lena Wicherkiewicz podkreśliła, że na wystawie czekają naprawdę różnorodne obiekty. - Z jednej strony najstarsze zachowane w naszych zbiorach naczynia, z drugiej - fotografie tanich kuchni z 1915 roku czy wykonany w ubiegłym roku fotoreportaż Anny Bedyńskiej z plaż nad Wisłą, przedstawiający wspólne piknikowanie i grillowanie - wyliczyła.
Historia jedzenia historią Warszawy
Przedstawiciele Muzeum Warszawy przekazali, że narracja wystawy rozwija się wokół gotowania w domu i gastronomii miejskiej. Dawne sposoby przygotowywania i przechowywania jedzenia przybliżają obiekty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Innowacje kuchenne zaczęły zachodzić dopiero na początku XIX wieku - je również będzie można prześledzić na przykładzie pierwszych kuchenek gazowych, czy urządzeń takich jak maszynka do lodów, mikser, krajalnica i czajnik elektryczny.
Na wielkim stole w kolejnej sali będzie można zobaczyć, jak ważną częścią kultury jest to, co jemy oraz to, jak podane są potrawy. Na wystawie znalazło się też jedno z pierwszych wydań legendarnej książki kucharskiej Lucyny Ćwierczakiewiczowej "365 obiadów za pięć złotych".
Kolejne części ekspozycji poświęcono działalności instytucji charytatywnych i jedzeniu ulicznemu. Początki modnego dziś street foodu sięgają średniowiecza, a na wystawie będzie można dowiedzieć się, jak zmieniały się dania serwowane pod chmurką, a także czym były handelki i bawarie oraz jak rozwijało się zbiorowe żywienie. Kawiarniane ogródki i dzielenie się smakołykami na piknikach nad Wisłą też mają długą tradycję. O jedzeniu na świeżym powietrzu, niegdyś i teraz, opowiada ostatnia część wystawy - podkreślili przedstawiciele Muzeum.
Spojrzenie historyczne uzupełni w ramach ekspozycji perspektywa współczesna. O aktualności tematu przygotowywania i spożywania jedzenia świadczą wybrane dzieła sztuki autorstwa m.in. Bettiny Bereś, Doroty Podlaskiej, Rafała Milacha i Poli Dwurnik. Jedzenie uliczne, dawne kuchnie, jadłodajnie i pikniki przedstawione zostały na rysunkach Jana Piotra Norblina, Franciszka Kostrzewskiego i Henryka Pillatiego, zdjęciach Konrada Brandla czy Aleksandra Minorskiego.
Wystawa będzie nie tylko miejscem nauki, ale również kreatywnej zabawy. Obok wspomnianego już dużego stołu znajdzie się miejsce komponowania z magnesów własnych "posiłków". Na końcu ekspozycji będzie można również samodzielnie ułożyć menu dla "food trucka Muzeum Warszawy". Co więcej, na najmłodszych czekają też rodzinne warsztaty oraz karty pracy. Wystawę będzie można zwiedzić w ramach lekcji szkolnej całą klasą.
Czekają wydarzenia towarzyszące
Jak poinformowali przedstawiciele Muzeum Warszawy, program wydarzeń dla dorosłych obejmie niedzielne oprowadzania kuratorskie, w tym jedno w polskim języku migowym, i specjalne oprowadzania autorskie przygotowane przez zaproszonych gości (wśród nich prof. Jarosław Dumanowski i Aleks Baron). "Na pierwsze oprowadzanie z kuratorkami zapraszamy już 20 października. Wystawa będzie także okazją do wysłuchania interesujących wykładów: Katarzyna Stańczak-Wiślicz opowie o tym, co i gdzie brano na wynos od powojnia do 1989 roku, a Łukasz Modelski o warszawskiej gastronomii w dobie transformacji. W Centrum Interpretacji Zabytku można będzie posłuchać o tradycyjnych warszawskich daniach i przekąskach wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa oraz wykładu kuratorek wystawy, które przybliżą poruszone na niej zagadnienia. Specjalna odsłona Seminarium Warszawskiego poświęcona tematowi wystawy "Na miejscu i na wynos" przypadnie zaś 19 listopada" - podkreślili.
Poza oprowadzaniami i wykładami na zainteresowanych czekać będą m.in. spotkania, warsztaty czy specjalne propozycje dla gości indywidualnych.
Wystawa "Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska" potrwa od 17 października 2024 r. do 17 kwietnia 2025 r. w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 32. Muzeum jest czynne we wtorek, środę i piątek w godzinach od 9:00 do 17:00, w czwartek od 9:00 do 19:00, w sobotę i niedzielę od 11:00 do 18:00. Bilety: 20 zł / 15 zł, w czwartki wstęp bezpłatny.
Więcej informacji o wystawie oraz programie towarzyszącym znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Warszawy.