Wspaniały projekt powstaje na Pradze-Północ. To właśnie w tej dzielnicy, w odtworzonej kamienicy przy ul. Markowskiej 16 powstanie Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”. Miejsce to ma przysłużyć się wszystkim pokoleniom.
- Już niedługo w ręce mieszkańców Pragi-Północ oddamy wspaniałe miejsce, które będzie służyć zarówno najmłodszym, jak i starszym warszawiakom – Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”. Będzie to miejsce spotkań dla wielu pokoleń, przestrzeń edukacyjna i rekreacyjna, ale też otwarta na działania organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że spotkamy się tam już we wrześniu – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Czytaj także: Fort Wola. Wiemy, jakie sklepy w nim znajdziecie i kiedy zostanie otwarty
Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia”
„Synergia” to zaplanowane w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji wyjątkowe miejsce, przeznaczone w całości dla lokalnej społeczności. Jego otwarcie poprawi dostępność oferty dla dzieci i młodzieży, będzie sprzyjać wyrównywaniu szans i wzmacnianiu więzi sąsiedzkich.
„Synergia” będzie więc miejscem otwartym, pozbawionym barier architektonicznych i służącym przede wszystkim mieszkańcom Starej Pragi. Do ich dyspozycji będzie prawie 2,5 tys. m kw., w tym przestrzeń do spotkań, lokalnych inicjatyw czy działań na rzecz najbliższego otoczenia. To w z pewnością pomoże mieszkańcom tej dzielnicy lepiej się poznać, zintegrować i znaleźć wspólne pasje.
Możliwości, jakie przyniesie „Synergia”
W powstającym właśnie obiekcie będzie można skorzystać nieodpłatnie z sali konferencyjnej i sprzętu komputerowego. Młodzież i dorośli, poszukujący pracy lub zagrożeni wykluczeniem, będą mieli możliwość skorzystania z porad prawnych, psychologicznych i zawodowych. Budynek będzie miał pięć poziomów, na których mieścić się będą bardzo różne destynacje.
- Parter: zaplanowano tam dwa lokale komercyjne, każdy z zapleczem socjalnym i sanitariatami oraz dwa lokale rzemieślnicze (lokalni rzemieślnicy będą mogli je wynająć na preferencyjnych warunkach).
- Najniższa kondygnacja: znajdą się tam klubokawiarnia oraz warsztat napraw dostępny dla wszystkich.
- Pierwsze piętro: tu powstanie Miejsce Aktywności Lokalnej - będą tam realizowane działania zaproponowane przez mieszkańców na rzecz ich integracji oraz aktywizacji społeczno-zawodowej. Na tym samym poziomie znajdą się również jadłodajnia i stołówka oraz działać będzie tam Punkt Dziennego Opiekuna dla dzieci do lat trzech.
- Drugie piętro: to miejsce o powierzchni ponad 350 m2, gdzie będzie funkcjonować placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
- Trzecie piętro: w tym miejscu zaplanowano ogólnodostępną salę konferencyjną wyposażoną w podest, ekran, rzutnik i nagłośnienie. Na tym samym piętrze będą też mniejsze pokoje spotkań i sala sportowa z szatniami i zapleczem sanitarnym.
- Czwarte piętro: tutaj zaplanowana została przestrzeń edukacyjna z nowym FabLabem naukowym. Swoje miejsce będą mieli tam także harcerze.
- Piąte piętro: z niego będą mogły korzystać organizacje pozarządowe.
W budynku zaplanowane zostały rozwiązania zgodne ze standardami dostępności w m.st. Warszawie i Warszawskim Standardem Zielonego budynku wpisującym się w Program „Zielonej Energii”. Inwestycja jest realizowana przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta na podstawie umowy z wykonawcą ZAB-BUD i pod nadzorem Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Od września 2018 roku wszystkie prace prowadzone były pod ścisłą kontrolą Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Czytaj także: Nowa odsłona historycznej kamienicy. To miejsce otoczone jest legendą