Nowa przychodnia na Pradze Południe. Będzie tam m.in. poradnia zdrowia psychicznego

2021-03-10 20:30

Nowa przychodnia na Pradze Południe już otwarta. Oprócz podstawowej opieki przy Styrskiej 44 znajdą się też m.in. poradnia zdrowia psychicznego - dla dzieci i dorosłych, jak i oddział psychiatryczny. Budynek jest bardzo nowoczesny. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w poniedziałek 15 marca.

Komfortowe warunki dla pacjentów i personelu medycznego oraz kompleksowy zakres świadczeń zdrowotnych – to zalety nowej przychodni przy ul. Styrskiej 44. W nowoczesnym budynku znajdują się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i dorosłych oraz dzienny oddział psychiatryczny. Placówka zostanie uruchomiona już od najbliższego poniedziałku, 15 marca.

- Pandemia koronawirusa pokazała, że służba zdrowia to absolutny priorytet, dlatego nie zwalniamy tempa jeśli chodzi o inwestycje z obszaru opieki zdrowotnej. Tylko w ostatnich trzech latach przeznaczyliśmy na miejskie szpitale i przychodnie ponad 160 mln zł, a w tym roku będzie to kolejnych blisko 40 mln zł – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

Budowa przychodni przy ul. Styrskiej trwała niespełna dwa lata (styczeń 2019 – listopad 2020); Warszawa przeznaczyła na inwestycję, w tym wyposażenie placówki 19,5 mln zł dotacji.

- Do tej nowoczesnej i świetnie wyposażonej przychodni przenieśliśmy działalność medyczną z placówek wymagających remontu lub niekwalifikujących się do dalszego użytkowania. W jednym miejscu skupiliśmy też opiekę psychiatryczną. Nowo wybudowany obiekt zapewnia komfortowe warunki dla pacjentów i personelu medycznego oraz kompleksowy zakres świadczeń zdrowotnych. Nowa przychodnia zapewni wysoki standard usług i lepszy dostęp do opieki medycznej dla całych rodzin. Szacujemy, że w porównaniu z zeszłym rokiem, w tym roku z podstawowej opieki zdrowotnej skorzysta w przychodni o 3 tys. więcej pacjentów – dzieci i dorosłych – podkreśla prezydent Trzaskowski.

Nowo wybudowany trzykondygnacyjny budynek posiada ponad 3,2 tys. m² powierzchni użytkowej. Na parterze przychodni znajdują się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych i dzieci. Poradnia dla dzieci zdrowych, gdzie mieści się punkt szczepień, posiada osobne wejście oraz miejsce dla pozostawienia wózków. Na pierwszym piętrze znajdują się poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych z oddzielnymi rejestracjami. Na drugim piętrze budynku mieści się psychiatryczny oddział dzienny dla dorosłych. Pacjenci będą tu mieli do dyspozycji cztery sale terapeutyczne oraz jadalnię z w pełni wyposażoną kuchnią do prowadzenia warsztatów kulinarnych i zjedzenia własnego posiłku. W przerwach między sesjami terapeutycznymi pacjenci będą też mogli korzystać z tarasu.

Za blisko 2 mln zł przychodnia została kompleksowo wyposażona w sprzęt medyczny m.in.:

  • aparat EKG,
  • aparat USG,
  • defibrylatory,
  • detektor tętna płodu,
  • fotel ginekologiczny,
  • stanowiska do pobrania krwi,
  • zestawy komputerowe,
  • pomoce dydaktyczne.

Obiekt jest przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami – są tu odpowiednio oznaczone wejścia, dostęp do budynku jest z poziomu chodnika, są podjazdy dla wózków, automatycznie otwierane drzwi, szerokie klatki schodowe, winda z informacją głosową, tabliczki z oznaczeniami Braille’a, pętla indukcyjna dla niesłyszących i stanowisko z obniżonym blatem umożliwiającym obsługę osób na wózkach inwalidzkich w rejestracji ogólnej. Na każdej kondygnacji przewidziano toalety przystosowane dla z osób niepełnosprawnościami.

W budynku jest też parking podziemny dla personelu i pacjentów (35 stanowisk), gdzie znajdują się wydzielone miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Na tej kondygnacji znajdują się również szatnie dla pracowników, składnica akt oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za politykę zdrowotną, 13 miejskich zakładów lecznictwa otwartego posiada przychodnie w ok. 100 lokalizacjach: – To właśnie te placówki zabezpieczają podstawowe potrzeby zdrowotne mieszkańców. Przychodnie zapewniają odpowiednią profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację pacjentów – mówi wiceprezydent Kaznowska, i dodaje: –  W trosce o zdrowie warszawiaków budujemy nowe placówki i remontujemy istniejące. Ostatnio uruchomiliśmy zmodernizowaną przychodnię na Ochocie przy ul. Szczęśliwickiej 36. Wiemy również jak ważny jest nowoczesny sprzęt, dlatego na bieżąco go wymieniamy i kupujemy nowy. Obecnie miejskie przychodnie eksploatują aparaturę medyczną o wartości ponad 100 mln zł. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

PSYCHOTEST. Zagadki logiczne na wrodzoną inteligencję? Nic nie ukryjesz!

Pytanie 1 z 10
Jaki znak należy wstawić między cyfry 3 i 4, aby uzyskać liczbę większą od 3, a mniejszą od 4?
Lockdown w Grodzisku Mazowieckim