SPPN

i

Autor: PAWEL"KOGUT"DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Nowe zasady dla warszawskich kierowców. Chodzi o abonament mieszkańca

Od 1 października weszły w życie nowe zasady, które - zdaniem ZDM Warszawa - mają uprościć formułę działania rejonowego abonamentu parkingowego. Drogowcom zależało na tym, aby wprowadzone rozwiązania były bardziej intuicyjne dla kierowców. Na czym dokładnie polegają?

Obowiązujące dotąd zasady były stosunkowo skomplikowane. Jak wyjaśnił ZDM, "od miejsca zamieszkania na terenie SPPN wyznaczany był okrąg o promieniu 150 metrów; następnie od maksymalnie ośmiu parkometrów wewnątrz tego okręgu wyznaczało się kolejne, tym razem o promieniu 100 metrów każdy". Miejsca, które wchodziły w zakres kręgów odchodzących od parkomatów, składały się na pakiet konkretnego abonamentu rejonowego.

Zmiany w rejonowym abonamencie mieszkańca w Warszawie

Obecnie sytuacja miała zostać znacznie uproszczona - od miejsca zamieszkania wyznaczany jest jeden okrąg o promieniu 200 metrów. Abonament rejonowy obowiązuje więc na wszystkich miejscach w SPPN, mieszczących się w tym zakresie.

- Odejście od logiki opartej na lokalizacji parkomatów ma też swoje drugie uzasadnienie. Coraz mniej kierowców płaci bilonem, coraz popularniejsze są aplikacje mobilne. W związku z tym ogólna liczba parkomatów w SPPN zmniejszy się jesienią z 2100 na 1900, mimo powiększenia strefy o nowe tereny na prawym brzegu Wisły - podkreślili drogowcy.

Jak dodali, "posiadacze abonamentów nie muszą przecież na obszarze ich obowiązywania korzystać z parkomatów". - Jednocześnie stare reguły wymagały od nich znajomości ich lokalizacji. Ponadto aby wyrównać faktyczny zasięg abonamentów dla różnych adresów, w systemie tworzonych było coraz więcej »parkomatów wirtualnych«. Były punktami na mapie, używanymi tylko i wyłącznie na potrzeby określania zasięgu abonamentów rejonowych. Docelowo zostaną całkowicie wygaszone wraz z utratą ważności ostatnich abonamentów wydanych na starych zasadach - czytamy.

Czy kierowcy muszą wymienić abonament SPPN na nowy?

Gdy stare abonamenty wygasną, nowe będą wydawane już w oparciu o regułę 200 metrów. Kierowcy nie muszą od razu wymieniać obowiązujących abonamentów na nowe, ale mogą to uczynić. Aby skorzystać z tej możliwości, należy zgłosić się do POP ZTM, napisać e-mail na adres: kancelaria@zdm.waw.pl lub skierować pismo do ZDM.

- Wymiana abonamentu odbywa się bez dodatkowych opłat, z zachowaniem terminu ważności dotychczasowego. Zaktualizowany abonament aktywowany jest natychmiast, a poprzedni automatycznie zamykany - podkreślono w komunikacie.

Budowa wieżowca The Bridge na ukończeniu - zobacz zdjęcia:

Osiedle Dudziarska w Warszawie