Nowy park nad wodą powstaje w Warszawie
Park Żerański na warszawskiej Białołęce, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego (Modlińska - Płochocińska) zajmie powierzchnię 13 ha. Jak podkreślili przedstawiciele Zarządu Zieleni, będzie to jedyny w stolicy park z linią brzegową udostępnioną mieszkańcom. Poza różnorodną zielenią na spacerowiczów czekać mają liczne udogodnienia i atrakcje.
Zagospodarowanie terenu ma jednocześnie nawiązywać do minionego przemysłowego charakteru tego miejsca, co zresztą spotkało się z mieszanymi opiniami okolicznych mieszkańców. Na fragmencie przestrzeni pozostawiono bowiem część starych kawałków betonowych płyt.
- Park powstaje i możemy w nim odnaleźć ślady dawnego zagospodarowania i sposobu wykorzystania portu. Znajduje się tam bardzo dużo starych, betonowych elementów prefabrykowanych, które w większości były odrzutem z produkcji, które w związku z ogólną biedą w państwie po wojnie wykorzystywano do umocnień rzek. [...] My nie usuwamy wszystkich tych elementów. Te elementy częściowo zostały porośnięte przez drzewa i krzewy, i te miejsca, gdzie stały się częścią przestrzeni, pozostają. Jest to głównie w północnej części parku i tam troszeczkę chcemy nawet te elementy pokazać, wyeksponować, tak aby mieszkańcy widzieli połączenie z historią - powiedziała Paulina Pająk z Zarządu Zieleni Warszawy w podcaście "Zanurzeni w zieleni".
Jednocześnie w parku ma pojawić się ok. 500 nowych drzew, tysiące bylin, ponad tysiąc krzewów, łąki, nowe trawniki. Na miejscu warszawiacy będą mogli nie tylko spacerować i jeździć na rowerze, ale również odpocząć na ponad 100 ławkach i siedziskach. Do tego, jak przekazał Zarząd Zieleni, w parku pojawi się kilkanaście pomostów oraz ponad 100 dalb, czyli grubych pali, wykorzystywanych jako uchwyt do cumowania. Do tego wśród atrakcji znajdą się park linowy, plac zabaw i pawilon usługowy z funkcją gastronomiczną.
Czytaj również: Remont w Łazienkach Królewskich. Trwają prace przy historycznym Amfiteatrze
Park Żerański - kiedy prace się zakończą?
Przypomnijmy, że konkretne prace zmierzające do realizacji parku rozpoczęły się w 2018 r. od spotkań konsultacyjnych. W 2019 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję przestrzeni, dwa lata później podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Przetarg na budowę został natomiast ogłoszony wiosną 2023 r.
Realizacją inwestycji zajęła się firmę Inmel, a dokumentację przygotowały biura projektowe TopoScape i Archigrest. W budżecie na przedsięwzięcie znalazło się blisko 56 mln zł. Jak przekazał Zarząd Zieleni, pierwszy etap prac powinien zakończyć się już w II kwartale 2025 r. Pawilon w parku zostanie natomiast zbudowany do listopada 2025 r.
Czytaj również: Nowe centrum handlowe powstanie w Warszawie. Tuż obok duży park