Spis treści
- 22 województwa zamiast 16? Prezydent Włocławka napisał list do premiera
- Nowy podział administracyjny Polski, analizy i propozycje
Średnie miasta w Polsce muszą mieć impuls do rozwoju - przekonuje Krzysztof Kukucki, prezydent ponad 100-tys. Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie). Jak wyjaśnił, po reformie administracyjnej z 1999 roku, gdy zmniejszono liczbę województw z 49 do 16, "wiele polskich miast zostało doprowadzonych na skraj upadku. Przyczyniła się do tego też transformacja gospodarcza na początku lat 90. XX wieku". "Miasta średniej wielkości tracą na znaczeniu i atrakcyjności, a ludność masowo migruje do miast wojewódzkich" - uważa prezydent Włocławka, który przywołał analizę "Korekta układu województw - ku równowadze rozwoju" przygotowaną przez dr. Łukasza Zaborowskiego z Instytut Sobieskiego.
22 województwa zamiast 16? Prezydent Włocławka napisał list do premiera
"Ekspert zaproponował 4 warianty zmiany układu województw. Dla mnie oraz dla Włocławka najlepszym byłby wariant nr 3 tzw. "równoważący". Zakłada on istnienie 22 województw - w tym województwa włocławsko-płockiego. Każde z województw (poza Warszawą) nie przekracza 2,5 mln ludności, co pozwala na zrównoważenie rozwoju całego kraju" - stwierdził Kukucki, który napisał w tej sprawie list do premiera.
Nowy podział administracyjny Polski, analizy i propozycje
Obecny podział administracyjny Polski jest "przypadkową hybrydą" powstałą wskutek zakulisowych targów politycznych - uważa dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej, w raporcie "Korekta układu województw", który szeroko opisywał kilka miesięcy temu portalsamorzadowy.pl.
Zwraca on uwagę na nierówne potraktowanie wielu miast. Po reformie z 1999 roku Kielce, Opole, Gorzów czy Zielona Góra utrzymały rangę miast wojewódzkich, z kolei Częstochowa, Kalisz, Radom i Tarnów ją straciły. Zdaniem autora to niesprawiedliwy i niekonsekwentny podział.
Dlatego dr Zaborowski zaproponował nowy podział administracyjny Polski. Przedstawił cztery warianty:
- Wariant I "minimalny" - niewielka korekta obecnego podziału. Nie powstają nowe województwa, zmniejszają się jedynie największe z nich (na rzecz mniejszych);
- Wariant II "umiarkowany" - uzupełnienie układu o województwa "jednoznacznie brakujące", 20 województw;
- Wariant III "równoważący" - ograniczenie województw - ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw "pozametropolitalnych", 22 województwa;
- Wariant IV "makroregionalny" - koncepcja dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. W celu utrzymania równowagi sił największe ośrodki zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego, 12 województw (mapa i lista poniżej).
Warszawa w latach 90., archiwalne zdjęcia: