Historia "Szpiegowa" w Warszawie
"Szpiegowo" to dobrze znany warszawiakom obiekt, który powstał pod koniec lat 70. i służył dyplomatom z ZSRR. Rosja władała nim także po upadku komunizmu, jednak po wielu latach starań, w 2022 roku Polska ostatecznie przejęła nieruchomość. To wydarzenie zapoczątkowało trwającą do dziś debatę na temat przyszłości "Szpiegowa". Niestety, obecnie budynek jest ruiną, która wymaga gruntownego remontu.
Jak informowaliśmy w marcu, na miejscu przeprowadzono inwentaryzację, która wykazała, że kompleks nie wymaga rozbiórki i można go zmodernizować, co jednak nie będzie zadaniem łatwym ze względu na zaniedbanie nieruchomości. Już wtedy najczęściej przywoływaną koncepcją była przebudowa "Szpiegowa" na potrzeby mieszkalnictwa komunalnego.
Czytaj również: Działka w centrum Warszawy na sprzedaż. Kiedyś stała tam wizytówka miasta
Jaka przyszłość czeka "Szpiegowo"?
Choć zarządzaniem budynkiem zajmuje się miasto, formalnie pozostaje on w rękach Skarbu Państwa. Plany są jednak takie, żeby sytuacja uległa zmianie.
- W sprawie "Szpiegowa" jesteśmy w ustaleniach już konkretnych zapisów z wojewodą [...]. Pracujemy nad zapisami dotyczącymi czasu i celu przekazania budynków do miasta. To, co mogę potwierdzić, to będą inwestycje na zasób komunalny. Nasze decyzje, decyzje Rady Miasta pozwolą skorzystać także z tych lokali, które będziemy modernizować i budować, czy to straży pożarnej, czy to warszawskiej policji - powiedziała wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra, pytana przez reportera Radia ESKA o stan prac nad nadaniem kompleksowi nowego życia.
Przewidywany przez ratusz koszt remontu "Szpiegowa" może wynieść ok. 70 mln złotych.
Czytaj również: Rusza Empik w dawnej warszawskiej Cepelii. Byliśmy w środku flagowego salonu przed otwarciem
Współpraca: Bartek Majcher