Z Warszawy

Zobaczyli sylwetki w opuszczonym budynku na Pradze. Zaskakujący finał interwencji

2024-03-18 17:10

15 marca mieszkańcy Pragi zauważyli, że ktoś znajduje się na terenie opuszczonego budynku przy ul. Kawęczyńskiej 12, mimo że budowla została zamknięta dla osób postronnych. Zawiadomiono więc straż miejską i policję, funkcjonariusze szybko zaczęli interwencję. Finał sprawy okazał się zaskakujący.

15 marca, chwilę przed godz. 17:00 straż miejska dostała zgłoszenie, że w opuszczonym budynku na Pradze-Północ zauważono grupę osób. Obiekt znajdujący się przy ul. Kawęczyńskiej 12 jest oznaczony tabliczkami "Zabytek chroniony prawem", a ponadto jest niedostępny dla osób postronnych. 

Interwencja na terenie opuszczonego budynku przy ulicy Kawęczyńskiej

Strażnicy miejscy podjęli interwencję i przyjechali na miejsce. Funkcjonariusze rozpoczęli oględziny i zauważyli, że w jednym z miejsc przecięto siatkę zabezpieczającą. Na teren budynku można się było dostać, wspinając się po rosnącym obok drzewie lub przez okno na pierwszym piętrze, pod którym ułożono stertę gabarytów.

Strażnicy zobaczyli też przez okno, że w środku znajduje się parę osób. Do pomocy wezwali patrol policji. Kilkanaście minut później funkcjonariusze policji wspięli się na górę gabarytów i zawołali osoby wewnątrz, aby opuściły budynek. Po chwili przez okno wyszło... pięcioro nastolatków. Okazało się, że wszyscy są uczniami warszawskich liceów. Cała grupa została przekazana policji. 

Historia tajemniczego budynku przy ul. Kawęczyńskiej 12

Opuszczony budynek przy Kawęczyńskiej 12 został wybudowany około 1928 r. i początkowo należał do rodziny żydowskiej Datyner. Ówcześni właściciele zamierzali prowadzić w nim działalność produkcyjną, ale ta splajtowała. Przed II wojną światową budynek został zlicytowany. Nową właścicielką została Halina Roesner, która utworzyła w nim gimnazjum, tzw. Szkołę Tramwajarzy, a w 1938 r. liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Po zajęciu Pragi we wrześniu 1944 r. Armia Czerwona na Kawęczyńskiej 12 ulokowała Trybunał Wojenny i prokuraturę. Do dziś w piwnicach przetrwały cele dla więźniów, czego dowodem są drzwi z "judaszami". Po zakończeniu wojny ulokowano tam pierwsze na Pradze liceum żeńskie, a od końca lat 50. mieścił się tam hotel Ochotniczych Hufców Pracy. W latach 2000-2015 w budynku kolejno mieściły się gimnazjum dla dorosłych, szkoła podstawowa i zwykłe gimnazjum. Od kilku lat budynek nie jest użytkowany. Obecnie znajduje się pod opieką Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na Pradze Północ. W sierpniu 2019 r. obiekt na ul. Kawęczyńskiej 12 został wpisany do rejestru zabytków.

Praga-Południe. Pustostan straszy swoim wyglądem mieszkańców ul. Mińskiej. Co tam było wcześniej?