Nowe strefy ochrony gniazd bielików zostały wyznaczone na terenie Nadleśnictwa Mińsk i Łuków. Stosowne decyzje wydali Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska w Warszawie i Lublinie. Przeprowadzone przed wydaniem decyzji lustracje terenowe potwierdziły obecność w gniazdach zarówno dorosłych osobników, jak i piskląt. Oznacza to, że ptaki dobrze czują się w wybranych przez siebie miejscach. - poinformowały na Facebooku lasy państwowe.
Orzeł bielik i bocian czarny w Polsce - co trzeba wiedzieć?
W swoim poście na Facbooku Lasy Państwowe przedstawił również kilka ciekawostek. Co warto wiedzieć o tych ptakach?
Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna. Jedno gniazdo wykorzystywane jest przez parę ptaków przez wiele lat, a jego masa może dochodzić do 1000 kg. Pokarm bielików stanowią ryby oraz ptaki wodne, nie gardzi również ssakami i padliną. Ptaki osiągają dorosłość w wieku ok. 4-5 lat.
Bocian czarny, zwany hajstrą, to bliski kuzyn znanego wszystkim bociana białego. W odróżnieniu od niego, bocian czarny prowadzi wyjątkowo skryty tryb życia, a swoje gniazda zakłada zazwyczaj w głębi lasu, z dala od siedzib ludzkich. Pokarm bociana czarnego stanowią głównie małe ryby i płazy, które łowi w śródleśnych rzekach, stawach czy rozlewiskach. Liczebność tego gatunku w Polsce szacowana jest na 1200-1400 par.
Cały post znajdziecie poniżej!