Przejście do rezerwatu Olszynka Grochowska

i

Autor: Dagmara Kendzior

Pieniądze są, decyzji PKP PLK nie ma. Kiedy powstanie kładka na Olszynkę Grochowską?

2023-02-02 19:08

Mieszkańcy Olszynki Grochowskiej od wielu miesięcy walczą o budowę bezpiecznych przejść przez tory, które łączyłyby ulicę Podolską na Pradze Południe z pobliskim rezerwatem. Pisali w tej sprawie petycję, dzielnica przesłała pismo do PKP PLK - nadal nie ma jednak odpowiedzi. A z tego miejsca nielegalnie korzystają teraz setki osób.

Torami, przez które codziennie przechodzą mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa, co kilka minut przejeżdża pociąg. Przejście jest oznaczone jako nielegalne - informuje o tym niewielka tabliczka. Jest też zamknięte szlabanami, mimo to praktycznie co chwilę przechodzą tutaj mieszkańcy, którzy skracają w ten sposób drogę do rezerwatu lub do pobliskiego przystanku autobusowego.

- Pobliscy mieszkańcy mówią, że to przejście istniało już od wielu lat, kiedyś było oficjalne - mówi Weronika Kuźma z inicjatywy obywatelskiej Przejście do Olszynki. - W pewnym momencie przejście stało się nielegalne, ale mieszkańcy i tak z niego codziennie korzystają. Dla nas jest to niezrozumiałe, dlaczego przez tyle lat nikt się tą sprawą nie zajął, dlaczego nie postarał się o budowę tutaj bezpiecznego przejścia - dodaje.

Chodzi konkretnie o budowę dwóch bezpiecznych przejść - przez tory linii kolejowych nr 7 (otwocka) i nr 506, które znajdują się w niedalekiej odległości. Na tych liniach PKP PLK prowadzi też modernizacje tras. - Obawiamy się, że ta modernizacja linii spowoduje, że przejście przez tory będzie niemożliwe lub skrajnie niebezpieczne na odcinku co najmniej czterech kilometrów, w tym na całej długości Rezerwatu - mówi Tomasz Jakubczyk, również z inicjatywy obywatelskiej Przejście do Olszynki. - A przypominam, że znajdujemy się około siedem kilometrów od centrum miasta!

Czytaj również: Soho w Warszawie. Zniknęły restauracje, bo będą kolejne bloki

Kiedy powstanie kładka na Olszynkę Grochowską?

Sprawa ciągnie się już od lat. Zainteresowało się nią miasto i dzielnica. Wiceprezydent Olszewski wraz burmistrzem Pragi Południe zadeklarowali, że pieniądze na budowę przejść się znajdą. - Dla nas najważniejsze teraz jest, by dogadać się z PKP PLK, o jaki chodzi procent naszego dofinansowania i jaki to będzie typ przejścia - mówi Andrzej Opala, rzecznik urzędu dzielnicy Praga Południe. - Na pewno nie będzie to tunel, jego budowa zniszczyłaby środowisko. Rozmawiamy obecnie o budowie bezpiecznej kładki nad torami, bo to bardziej bezpieczne niż przejście przez same tory - dodaje.

Miasto wystosowało 22 listopada 2022 roku pismo do PKP PLK ws. budowy wspomnianych wcześniej przejść. - Do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wpłynęło pismo w sprawie przeprawy do rezerwatu w Olszynce Grochowskiej. Sprawa jest obecnie analizowana i przygotowana zostanie odpowiedź - mówi Martyn Janduła z PKP PLK.

Rafał Trzaskowski: Ruszyła budowa metra na Bemowie

Jak powinieneś spędzić ferie? Rozwiąż nasz quiz i się przekonaj!

Pytanie 1 z 9
Lubisz sporty zimowe?