Łazienki Kólewskie nurogęsi

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS/ Pixabay

w warszawie

Pierwsze nurogęsi przeszły bezpiecznie przez Czerniakowską. Prośba od rzeczniczki Zarządu zieleni

2024-04-15 18:58

Od wielu lat społecznicy, aktywiści i mieszkańcy śledzą wyprawy nurogęsi, które z Łazienek przechodzą wraz z młodymi do Wisły. Od ubiegłego roku za bezpieczną podróż nurogęsi odpowiada miejski Zarząd zieleni.

Rzeczniczka Zarządu zieleni Karolina Kwiecień-Łukaszewska przekazała, że wiosną w będącym pod ich opieką parku Agrykola można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny, nielicznie gniazdujące w Polsce, czyli nurogęsi.

Nurogęsi ruszają w podróż

Młode nurogęsi po opuszczeniu gniazda wraz z matką rozpoczynają swoją podróż w Łazienkach Królewskich, a następnie pokonując kanał Piaseczyński, ul. Myśliwiecką i Czerniakowską idą prosto do Wisły. Rzeczniczka Zarządu zieleni opowiedziała o przeprawie zwierząt: Za nami już pierwsza taka przeprawa. W minioną niedzielę zabezpieczaliśmy przejście mamy z 14 nurogąsiątkami. Z roku na rok staramy się usprawniać akcję wsparcia tych ptaków w przejściu przez Wisłostradę. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Wyznaczyliśmy dyżuru wolontariuszy, którzy zostali przeszkoleni m.in z zasad kierowania ruchem.

Karolina Kwiecień-Łukaszewska dodała, że ich zadaniem jest monitorowanie stawów w Łazienkach i kanału Piaseczyńskiego oraz powiadamianie odpowiednich służb, a w razie potrzeby zatrzymanie ruchu i bezpieczne przeprowadzenie rodziny przez jezdnię.

Apel od rzeczniczki Zarządu zieleni. W trosce o dobro nurogęsi

Rzeczniczka Zarządu zieleni zaapelowała do mieszkańców o zachowanie czujności. "Kierowców i rowerzystów prosimy o ostrożną jazdę, a spacerowiczów o zachowanie bezpiecznego dystansu, by nie płoszyć migrujących ptaków. Prośba też do właścicieli psów o wyprowadzenie pupili na smyczy" – dodała.

"Jeśli ktoś z państwa spotka nurogęsi szykujące się do przeprawy, to prosimy do nich zbyt blisko nie podchodzić, gdyż są to ptaki dość płochliwe. W takim przypadku najlepiej powiadomić straż miejską, która podejmie już dalsze kroki" – przekazała.

St. insp. Jerzy Jabraszko z referatu prasowego straży miejskiej zaapelował o wolniejszą jazdę i ostrożność w pokonywaniu fragmentów ulic Myśliwieckiej i Czerniakowskiej oraz o reagowanie na sygnały służb miejskich.

Parę słów o nurogęsiach

Nurogęsi są objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. W Warszawie gniazdują niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich i okolicach, mimo że nurogęś nie należy do gatunków parkowych, a park jest oddalony od Wisły.

Zanim ptaki przeniosą się do koryta rzeki, zamieszkują dziuple drzew. Żywią się głównie rybami, których brakuje im w parkowych zbiornikach i kanałach. Od razu po wykluciu się pisklęta są prowadzone przez matki do Wisły. W wodzie matki transportują młode na grzbiecie. W ten sposób chronią je przed niebezpieczeństwami, ale także natłuszczają swoją wydzieliną z gruczołu kuprowego, zabezpieczając pióra piskląt przed przemakaniem.

Wiosnę czuć już w Skansenie