Plac Centralny - nowe miejsce w Warszawie
Plac Centralny zastąpi środkową część placu Defilad, czyli tą znajdującą się mniej więcej na wprost wejścia do Pałacu Kultury od strony ulicy Marszałkowskiej. Ta reprezentacyjna przestrzeń już od lat wołała o remont, bo "reprezentacyjna" była tylko jej lokalizacja w samym centrum stolicy. Cała reszta stanowiła betonową pamiątkę po poprzednim ustroju. Teraz jest szansa, że to się zmieni.
Trwające od 2023 roku prace weszły właśnie w ostatni etap, którego zwieńczeniem będą odbiory i udostępnienie placu mieszkańcom. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 61 228 110,27 zł. W zamyśle twórców przestrzeń łącząca Pałac Kultury z otwartym w ubiegłym roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma być przyjazna i zachęcać do spędzania czasu. Ma być to miejsce, które polubią warszawiacy - z przeznaczeniem na codzienne spotkania, ale i do organizacji wydarzeń kulturalnych.
Plac Centralny ma być też o wiele bardziej zielony od swojego poprzednika - cień ma zapewnić ponad sto drzew, m.in. lipy, jesiony i magnolie. Każdy, kto spacerował placem Defilad w czasie letnich upałów, wie, jak są w tym miejscu potrzebne. Swego czasu wybuchł jednak o nie - a konkretnie o ich... narodowość - polityczny spór.
Przestrzeń placu uzupełnią także trawniki przeznaczone do piknikowania, siedziska, ławki, stojaki rowerowe, a także mała sadzawka. Pojawi się też coś dla miłośników historii - nieregularny układ chodników i zieleni na placu odwzoruje sieć przedwojennych ulic i zarysy budynków, które znajdowały się w tym miejscu przed czasami Pałacu Kultury.
Duże emocje budzi z kolei odtworzenie trybuny honorowej z czasów PRL-u, z której przemawiali niegdyś I sekretarze KC PZPR i inni komunistyczni dygnitarze. Rozbiórka i odbudowa trybuny z czasów PRL-u za nieco ponad 3,5 mln zł nie spodobała się szczególnie Instytutowi Pamięci Narodowej, który jest przeciwny tej inwestycji.
Więcej o warszawskim placu Centralnym piszemy w tym miejscu.
Nowy Plac Centralny - kiedy otwarcie?
Plac Centralny to projekt realizowany w ramach koncepcji Nowego Centrum Warszawy, jednak na razie będzie miał on ograniczony kontakt z resztą śródmiejskiej inwestycji. Wszystko przez brak przejścia dla pieszych przez Marszałkowską, na wysokości ulicy Złotej. Ma ono powstać dopiero pod koniec tego roku.
To nie koniec inwestycji w rejonie Pałacu Kultury - wkrótce w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i placu Centralnego ma powstać potężny czarny gmach stanowiący swego rodzaju kontrapunkt dla białego budynku MSN. Wiemy już, co się w nim znajdzie.
A sam plac? W maju robotnicy powinni skończyć prace, a na czerwiec zaplanowano udostępnienie nowej przestrzeni warszawiakom i turystom. Wówczas każdy będzie mógł sam ocenić miejsce, które ma szansę stać się nowym symbolem Warszawy.
Zobacz na zdjęciach, jak obecnie prezentuje się postęp prac na placu Centralny: