Przykre informacje

Pogrzeb Krzysztofa Banaszyka. Aktora pożegnali bliscy i przyjaciele

2024-08-08 14:38

W czwartek, 8 sierpnia w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie odprawiona została msza św. żałobna za Krzysztofa Banaszyka. Aktor oraz lektor wielu filmów animowanych, m.in. "Króla Lwa II: Czas Simby" zmarł 1 sierpnia w wieku 54 lat.

Pogrzeb Krzysztofa Banaszyka

Po mszy świętej kondukt żałobny przeniósł się na Cmentarz Komunalny Południowy w Warszawie. Tam pochowano urnę z prochami aktora. Na ostatnim pożegnaniu pojawili się najbliżsi Banaszyka oraz znani polscy artyści, m.in. Stefan Friedmann, Jacek Kawalec oraz Anna Samusionek.

Krzysztof Banaszyk - aktor, lektor, artysta

Krzysztof Banaszyk urodził się w 1970 r. Ukończył studia na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W latach 90. związany był z Teatrem Polskim w Poznaniu oraz łódzkim Teatrem Nowym. Występował także na deskach Teatru Polskiego w Warszawie w sztuce "Don Juan, czyli Kamienny gość" (reż. Jarosław Kilian) w roli Don Alonzo oraz w spektaklu "Królowa piękności z Leenane" (reż. Robert Gliński) jako Ray Dooley w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Zagrał również Kirkora w "Balladynie" (reż. Dorota Latour) oraz Segismundo w "Życie jest snem" (reż. Jacek Sut) w poznańskim Teatrze Polskim.

Występował także w serialach telewizyjnych, takich jak "Na dobre i na złe", "39 i pół" oraz "Klan".

Artysta był znany jako osoba dubbingująca Otisa, skrybę w filmie "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", Simbę w "Królu Lwie II: Czas Simby" oraz Modliszkę w filmach z serii "Kung Fu Panda". Widzowie znają jego głos także z roli Wolverine'a.

Podkładał głos również w grach wideo. Jedną z głównych ról dubbingowych zagrał w grze "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów", w której wcielił się w postać Vernona Rocha. Fani gier znają jego głos także ze "StarCraft II: Wings of Liberty" czy z "The Last of Us" oraz "Halo 4".

Jak informuje portal PolscyLektorzy.pl, Krzysztof Banaszyk prywatnie był miłośnikiem muzyki, filmu oraz aut 4x4.

Tajemnice gwiazd telewizji i estrady lat 90. Trafankowska, Kaczmarski, Skrybant-Dziewiątkowska i Butruk. Niezapomniani