Grób Krzysztofa Kowalewskiego w 2025 roku
Krzysztof Kowalewski był uwielbiamy aktorem filmowym i teatralnym, którego Polacy kojarzyli przede wszystkim z licznych filmów i seriali komediowych. Z tym większym smutkiem przyjęto informację o jego śmierci w lutym 2021 roku. Dzień przed 4. rocznicą odejścia wybitnej postaci polskiej kultury nasz reporter udał się na Stare Powązki w Warszawie. To tutaj znajduje się miejsce ostatniego spoczynku aktora.
Jak się okazuje, Kowalewski spoczął wraz z rodzicami: Elżbietą i Cyprianem Kowalewskimi. W przypadku ojca aktora, grób na Powązkach ma charakter wyłącznie symboliczny. Przyszły artysta stracił ojca w wieku zaledwie trzech lat, gdy ten trafił do sowieckiej niewoli i został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu na Piatichatkach.
Z kolei mama aktora, Elżbieta Kowalewska była aktorką znaną z występów w teatrach warszawskich i krakowskich. Zmarła w 1967 roku.
Od kilku lat w tej samej mogile wspomina również syn pary, Krzysztof Kowalewski. Informują o tym: tabliczka zamontowana na grobie, a także... kamienne figurki dwóch ptaszków przystrojonych w materiałowe szaliczki i skierowanych w stronę tabliczki z nazwiskiem aktora. Ten drobny element dodaje uroku minimalistycznemu nagrobkowi rodziny Kowalewskich.
Krzysztof Kowalewski - kim był? Kariera, rodzina, filmy
Krzysztof Kowalewski urodził się w 1937 roku w Warszawie i w tym mieście ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (1960). Na dużym ekranie zadebiutował epizodem w słynnej ekranizacji "Krzyżaków" w reżyserii Aleksandra Forda. W czasie swojej kariery współpracował z kilkoma warszawskimi teatrami - najdłużej, bo aż przez ponad 40 lat (od 1977 do śmierci) z Teatrem Współczesnym.
Masową popularność przyniosły mu kreacje w filmach Stanisława Barei w latach 70. i 80.: "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" i wreszcie w "Misiu".
Kowalewskiego bardzo ceniła też publiczność radiowa - m.in. za sprawą głównej roli (wraz z Martą Lipińską) w kultowym słuchowisku "Kocham pana, panie Sułku", emitowanym na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.
W III RP widzowie kojarzyli go przede wszystkim jako Onufrego Zagłobę z ekranizacji "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, ale także ordynatora Zygmunta Łubicza z seriali "Szpital na perypetiach" oraz "Daleko od noszy". Aktor związał się bliżej z emitującą je telewizją Polsat, dla której rokrocznie (w latach 2004-2019) odgrywał postać Świętego Mikołaja podczas charytatywnego Mikołajkowego Bloku Reklamowego.
W latach 60. Kowalewski związał się z kubańską tancerką Vivian Rodriguez, z którą miał syna Wiktora (ur. 1967). Drugą żoną Krzysztofa Kowalewskiego była popularna aktorka Agnieszka Suchora z którą miał córkę Gabrielę (ur. 2000).
Krzysztof Kowalewski zmarł 6 lutego 2021 w wieku 83 lat.
Nagrobek Krzysztofa Kowalewskiego w przededniu 4. rocznicy śmierci: