Pieniądze

i

Autor: PAWEL KOZIOL / SE / EAST NEWS Pieniądze

pieniądze

Polacy wypłacają pieniądze z PPK. To dodatkowy zastrzyk gotówki

2024-05-21 9:15

Wypłata pieniędzy zgromadzonych w PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) jest możliwa w każdym momencie, choć z założenia jest to program emerytalny. Część pracowników regularnie wypłaca środki z PPK, zyskując na takiej operacji zdecydowanie więcej, niż na lokacie w banku. W 2023 roku oszczędzający w PPK dokonali zwrotów pieniędzy na ponad 1,5 mld złotych, to prawie trzykrotnie więcej, niż w 2022 r., wyliczył businessinsider.com.pl.

Wypłata środków z PPK

PPK to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Odłożone pieniądze można w każdej chwili wypłacić. Jednak na konto nie trafią wszystkie zgromadzone środki. Pochodzące od państwa wpłata powitalna i dopłaty roczne wrócą do Funduszu Pracy, a 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy trafi do ZUS i zostanie zaewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS jako jego składka emerytalna. Ile zatem można wypłacić z PPK? Średnio około 80 proc. całej odłożonej kwoty.

Polacy wypłacają pieniądze z PPK

W grudniu 2023 wartość zgromadzonych środków w PPK wyniosła 21,8 mld zł, co oznacza, że w ciągu roku suma to wzrosła o blisko 10 mld zł.

W 2023 r. oszczędzający w PPK wypłacili z kont w PPK przed emeryturą łączną kwotę w wysokości 1 mld 544,2 mln zł. To prawie trzykrotnie większa suma niż w 2022 r. Wcześniejsze wypłaty z PPK stanowiły około 7 proc. wszystkich pieniędzy zgromadzonych w programie na koniec 2023 r. - wyliczył businessinsider.com.pl.

PFR odpowiedzialny za PPK w żaden sposób nie ogranicza takich działań, podkreśla jednak, że "długoterminowe oszczędzanie — co najmniej do 60. roku życia — opłaca się najbardziej i jest premiowane m.in. dopłatami państwa".

PPK - plusy i minusy