Pierwsza polska misja na ISS
- Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z udziałem polskiego astronauty - dra Sławosza Uznańskiego - będzie nosić nazwę "Ignis", czyli po łacinie "ogień". To symbol energii, kreatywności i pasji, które są fundamentem naszych działań i tego projektu - powiedział minister Paszyk na konferencji prasowej.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna zapowiedział natomiast, że Uznański poleci na orbitę "na wiosnę przyszłego roku, nie wcześniej niż w kwietniu". - Dokładnej daty nie sposób dzisiaj podać - przyznał. Przypomnijmy, że polska misja będzie częścią misji Ax-4.
Sławosz Uznański o zbliżającej się misji
Wrochna przypomniał też, że podczas misji na ISS Uznański przeprowadzi 13 polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów.
- To jest dopiero początek. My zaczynamy budować naszą przyszłość technologiczną. Mamy nasze miejsce w kosmosie, ale i dużo większe ambicje. […] Nazwa "Ignis" nawiązuje do naszych ambicji i możliwości, które mamy, żeby kształtować naszą przyszłość technologiczną w Europie, ale i nadawać kierunek rozwojowy Europy. Możemy wykorzystać naszą innowacyjność z ostatnich 30 lat i z impetem […] wejść naprawdę w tę pozycję lidera kształtowania technologii europejskiej i kierunków naszej przyszłości - powiedział Sławosz Uznański.
Astronauta projektowy ESA ocenił, że odbył już ok. 30 proc. szkolenia. Zdradził, że dzięki szkoleniom zdobył m.in. certyfikację krótkofalarską. - Stałem się jednym z radioamatorów w Polsce. Na ISS jest radiostacja, która pozwala na nawiązywanie połączeń bezpośrednio z Ziemią - powiedział.
Jak również zaznaczył, czuje się wyjątkowo zaszczycony rolą, do której został wybrany. - Dołożę wszelkich starań, żeby wypełnić rolę ambasadora Polski, ambasadora kosmosu, ambasadora polskiej nauki i technologii na arenie międzynarodowej. Mam nadzieję, że nasz udział będzie rósł - podkreślił.
Na misję Uznański będzie mógł zabrać jedynie 11 kg bagażu, z czego 10 kg to sprzęt do badań. Co złoży się na pozostały kilogram? - Na pewno zabiorę zdjęcia najbliższych, zdjęcia rodziny. Zabiorę pewne przedmioty, które kojarzą mi się z Polską - wyliczył.
"Sławosz stał się jasno świecącą gwiazdą"
Głos w czasie konferencji zabrał również dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher. - Pierwsza polska misja technologiczno-naukową na ISS jest najlepszym przykładem dynamicznego rozwoju Polski w zakresie technologii kosmicznych oraz jej rosnącej roli jako zaufanego partnera ESA - powiedział.
Przypomniał też, że Sławosz Uznański został wybrany do misji na ISS spośród 22 tys. kandydatów. - Od momentu wybrania go mniej więcej półtora roku temu, Sławosz stał się jasno świecącą gwiazdą - podsumował szef ESA.
Współpraca: Piotr Durys
Budowa i otwarcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - zobacz zdjęcia: