Ulf Kristersson

i

Autor: PAP/EPA/Claudio Bresciani

Ze świata

Polak zastrzelony w Sztokholmie na oczach syna. Jego pamięć uczcili politycy

2024-04-11 22:00

Premier Szwecji, ministrowie oraz politycy opozycji uczcili w czwartek pamięć 39-letniego mężczyzny polskiego pochodzenia, który został zastrzelony w Sztokholmie, gdy zwrócił uwagę grupie młodzieży. Do dramatu doszło na oczach 12-letniego syna ofiary.

W miejscu zdarzenia, w przejściu pod wiaduktem premier Ulf Kristersson złożył kwiaty. Polityk napisał w oświadczeniu, że przybył, aby "zaszczepić (w ludziach - red.) odwagę". "Nigdy nie poddamy się. Pokonamy gangi" - podkreślił.

Wcześniej obecni byli także minister sprawiedliwości Gunnar Stroemmer oraz minister polityki społecznej Waltersson Groenvall, a także przedstawicielka opozycji była premier Magdalena Andersson.

Przez cały dzień pod murem przybywało kwiatów, zniczy oraz kartek z wyrazami współczucia i solidarności od mieszkańców pobliskiego osiedla. Przybyła również rodzina zamordowanego.

Dramatyczna śmierć Polaka w Sztokholmie

Według szwedzkich mediów w środę wieczorem pochodzący z Polski mężczyzna, będąc w drodze na basen z 12-letnim synem w dzielnicy Skarholmen, spotkał grupę młodzieży. Między nim i nastolatkami doszło do wymiany zdań, a następnie w jego kierunku padł śmiertelny strzał.

Policja wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa, na razie nikogo nie zatrzymano. Gazety "Aftonbladet" oraz "Expressen" piszą, że mężczyzna wykazywał postawę obywatelską i już wcześniej kontaktował się z policją w sprawie młodzieżowych grup, które handlują narkotykami. "Nie chciał, aby jego syn dorastał w takim środowisku" - konkludują media.

Samolot po awaryjnym lądowaniu w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Dźwięk tłuczonej szyby poderwał na nogi policjantów! Groza w komendzie. To nagranie mówi wszystko