Zdjęcie poglądowe

i

Autor: policja.waw.pl

Drony w służbie policji - łapią przejeżdżających na czerwonym i tropią zaginionych

2021-10-20 9:04

Od roku dziesięć dronów pomaga w pracy stołecznego Wydziału Ruchu Drogowego. Pilnują przestrzegania przepisów przez pieszych i kierowców, ale też sprawdzają się w pracy innych policyjnych jednostek. Są niezawodne tam, gdzie ciężko dotrzeć na piechotę, radiowozem czy motocyklem.

Zignorował czerwone światło i doszło do tragedii! Było tylko słychać huk

Wielki Brat patrzy

Drony służą drogówce do nadzorowania i analizowania ruchu oraz analizowania bezpieczeństwa. - Głównie zależy nam na tym, żeby nikt w Warszawie nie jeździł na tzw. czerwonym świetle - mówi komisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji. W praktyce wygląda to w ten sposób, że przed skrzyżowaniem stoi funkcjonariusz, który nawiguje dronem i w razie odnotowania przez niego wykroczenia, daje znać patrolowi za skrzyżowaniem, aby zatrzymał konkretnego kierowcę. Drony rejestrują cały przebieg zdarzenia, dzięki czemu mundurowi w razie spotkania kierowcy, który wypierałby się swojego przewinienia, mają dowody.

Policja liczy, że niełatwe do zauważenia drony będą działać na naszą wyobraźnię.

- Możemy się spodziewać, że nad każdym skrzyżowaniem w Warszawie wisi taki dron i patrzy, jak się zachowujemy - mówi komisarz Retmaniak.

Nie tylko dla drogówki

Drony są także chętnie wypożyczane przez inne policyjne wydziały choćby w takich sprawach, jak poszukiwanie osób zaginionych.- Taki dron z dużej wysokości potrafi zajrzeć tam, gdzie policjanci nie mogą dojść, lub takie dojście byłoby utrudnione albo zabierałoby nam to zbyt dużo czasu. Możemy w krótkim czasie przeszukać spory obszar - mówi komisarz Retmaniak. W ostatnim czasie takie poszukiwania prowadzone były wzdłuż Wisły, gdzie teren jest bardzo trudny do fizycznego przeszukania. Niektóre drony posiadają 20-krotny zoom optyczny, są też odporne na trudne warunki atmosferyczne.

W ostatnim czasie także drogówka znalazła nowe zastosowanie dla dronów. - Funkcjonariusze postanowili wypróbować bezzałogowca do namierzenia pojazdów, które przewożą towary sypkie bez zabezpieczenia - mówi komisarz Retmaniak - I to również się bardzo dobrze sprawdziło. Dużo wcześniej można było wychwycić takie pojazdy wjeżdżające do Warszawy i następnie poddać je już wnikliwej kontroli, nie tylko zabezpieczenia sypkiego materiału.

Policjanci nie wykluczają, że jeśli tylko znajdą się fundusze to w zasobach stołecznej komendy pojawią się kolejne drony, jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Francja, Niemcy czy Rosja? Są zbyt potężni, aby zdobyć 10/10!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego - który kraj ma największą powierzchnię?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!