zdjęcia

Powrócą ulice, których już nie ma. Wyjątkowy projekt w centrum Warszawy

2025-02-21 13:35

Trwają prace na placu Centralnym w Warszawie. Widać, że już jest coraz więcej nowej nawierzchni - według drogowców najlepiej widać to, patrząc z góry. Na placu pojawią się też dawne ulice, które zniknęły wraz z budową Pałacu Kultury i Nauki. Jak to możliwe? Wyjaśniamy poniżej w artykule.

Co się dzieje na placu Centralnym w Warszawie?

Coraz więcej powierzchni jest już wyłożonej kamieniem - najlepiej widać to z góry. Zarząd Dróg Miejskich proponuje obserwowanie postępu prac na placu Centralnym ze sporej wysokości. Można np. wejść na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, czy też przyjrzeć się pracom z okna nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na placu zasadzono już pierwsze drzewa. Docelowo ma być ich 100. Co ciekawe, wygląd odmienionego placu Centralnego ma nawiązywać do przeszłości.

Jeszcze przed II wojną światową ulica Chmielna podążała w miejscu, gdzie dziś stoi Pałac Kultury i Nauki. Budowa gmachu podzieliła także ulice Złotą i Sienną, z kolei w miejscu dzisiejszego placu Defilad była nieistniejąca już ulica Wielka. Tam, gdzie dziś stoi wielki pałac, dawniej znajdowało się ok. 180 budynków. W większości były to domy mieszkalne, ale też obiekty użyteczności publicznej czy nawet wytwórnia płytowa. Dziś nie ma po nich ani śladu, jednak to się zmieni za sprawą przebudowy na placu Centralnym.

Powrót do przeszłości na placu Centralnym

Na posadzkę nowego placu nałożona będzie przedwojenna siatka ulic i przyległych do nich kamienic. Przechodnie będą mogli zobaczyć, po jakiej z dawnych ulic idą. Wszystko dzięki kamiennym tablicom wmurowanym w nawierzchnię. Miejsce, w których dawniej stały budynki, staną się miejscami odpoczynku i rekreacji. Obrysy dawnych dziedzińców utworzą kształty małych ogrodów z niską i wysoką zielenią. Historia Warszawy ma również swoją ciemną stronę i o niej nie można zapomnieć. Na placu znajdzie się także obrys getta wykonany z żeliwnych płyt.

Materiały wykorzystywane do przebudowy placu Centralnego pochodzą w dużej mierze z odzysku - to aż 5650 metrów kwadratowych. Robotnicy zdejmowali ręcznie istniejące już płyty i uzupełnili ewentualne ubytki. Poza tym wykorzystano granit strzegomski, bazalt oraz kamienie w kolorach: szarym, czerwonym i zielonym. Między kamiennymi płytami będzie wyłożona zielona fuga, czyli kilkucentymetrowa przerwa wypełniona roślinami. Wszystkie kamienie dobierano ze szczególną starannością, aby utworzyły zaplanowaną całość.

Zobacz, jak wygląda budowa placu Centralnego:

Niesamowita przemiana okolic Pałacu Kultury. Drzewa na Placu Centralnym!