
i
Praca na ferie w Warszawie – dla kogo?
Teoretycznie pracę na ferie może w Warszawie podjąć każdy, jednak najczęściej decydują się na nią osoby, które w tym okresie mają wolne od codziennych obowiązków, czyli:
- uczniowie i studenci w wieku od 15 do 24 lat – ci pierwsi mają dwa, a drudzy niekiedy nawet trzy tygodnie przerwy międzysemestralnej, dzięki czemu bez problemu mogą podjąć w tym czasie pracę zarobkową;
- seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia – w ten sposób dorabiają sobie do emerytury; co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracowali przez cały rok, jednak – jak udowodnimy w dalszej części tego artykułu – w czasie ferii zimowych przybywa miejsc pracy, także dla nich;
- nauczyciele – ta grupa zawodowa również ma przerwę międzysemestralną; choć niektórzy pełnią dyżury w szkole, inni niejednokrotnie podejmują w czasie ferii pracę jako wychowawcy na koloniach lub półkoloniach.

i
W jakich branżach najłatwiej znaleźć sezonową pracę dorywczą w stolicy?
W czasie ferii zimowych z lokalnych atrakcji korzysta zarówno więcej mieszkańców, jak i turystów, którzy tłumnie odwiedzają stolicę naszego kraju. W związku z tym niektóre firmy przeżywają istne oblężenie, dlatego potrzebują więcej przysłowiowych rąk do pracy. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw z następujących branż:
- gastronomicznej – zapotrzebowanie wzrasta na kelnerki, barmanów, pomocnice kuchenne, pracowników zmywających i sprzątających;
- hotelarskiej – w czasie ferii hotele zatrudniają więcej pokojówek i pracowników kuchni;
- handlowej – sklepy, zwłaszcza galerie handlowe, szukają na ferie sprzedawców, ochroniarzy oraz pracowników sprzątających;
- transportowej – więcej turystów oznacza więcej kursów taksówek, dlatego w czasie ferii zwiększa się zapotrzebowanie na kierowców, także taksówek obsługiwanych za pomocą aplikacji mobilnych typu Bolt czy Uber;
- kulturalno-rozrywkowej – ferie sprzyjają chodzeniu do kina, teatru czy muzeum; więcej klientów oznacza potrzebę większej ilości pracowników kas, pracowników sprzątających, przewodników, ochroniarzy oraz osób sprzedających popcorn lub obsługujących kawiarenkę działającą przy muzeum lub teatrze.
Poza tym, praca w Warszawie na ferie jest możliwa także przy kolportażu ulotek, czym zajmują się głównie studenci i uczniowie – również nieletni. Zapotrzebowanie wzrasta też na pracowników sprzątających ulice miasta, operatorów odśnieżarek (pod warunkiem, że jest śnieg) oraz pracowników posypujących chodniki solą i piaskiem.

i
Zimowe atrakcje a praca w Warszawie
Pracę dorywczą na ferie można w Warszawie znaleźć także przy sezonowych atrakcjach stolicy. O czym mowa? Między innymi o lodowiskach przy Pałacu Kultury i Nauki, na Rynku Starego Miasta czy w każdej innej dzielnicy. Obiekty potrzebują pracowników kas biletowych, pracowników sprzątających, ochroniarzy oraz osób do roznoszenia ulotek informacyjnych. Innymi potencjalnymi miejscami pracy na ferie w Warszawie są lokalne targi i jarmarki, na których można kupić rozmaite produkty. Wystawcy często poszukują osób do pomocy, czy to przy rozstawieniu stoiska, pilnowaniu asortymentu czy obsłudze klientów.
Praca dorywcza a rodzaj umowy
Jeśli chodzi o pracę na ferie w Warszawie to ma ona charakter dorywczy, czyli jest wykonywana w niepełnym wymiarze godzin. Z tego powodu pracodawcy oferują pracownikom najczęściej umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron, a zwłaszcza dla uczniów i studentów do 26. roku życia. Bowiem z racji tego, że są oni zwolnieni z konieczności płacenia podatku dochodowego, otrzymują wyższą stawkę. To, co inni zarobiliby brutto, oni zarabiają netto, czyli „na rękę”.
Praca w ferie – ile można zarobić w Warszawie?
To, ile zarobimy, podejmując pracę na ferie w Warszawie, zależy od kilku czynników:
- stawki za godzinę pracy,
- ilości godzin przepracowanych w całym okresie;
- stanowiska i obowiązków,
- wielkości firmy, w której się zatrudnimy.
Najczęściej wysokość stawki za godzinę w przypadku pracy na ferie, czyli dorywczej, wynosi 19,7 zł brutto (najniższa krajowa). Oczywiście może zdarzyć się, że pracodawca zaproponuje więcej lub uda się coś wynegocjować. Wiadomo też, że im większa dyspozycyjność, tym większy zarobek, dlatego jeśli zależy nam na jak najwyższym wynagrodzeniu, warto pracować nawet po 8 godzin dziennie.
Gdzie szukać ofert pracy na ferie zimowe w stolicy?
Pracy na ferie w Warszawie najlepiej szukać w Internecie, na przykład na dedykowanych do tego portalach. Warto również przejrzeć grupy tematyczne w serwisie Facebook oraz lokalną prasę. Wielu pracodawców wywiesza także swoje ogłoszenia na ulicznych słupach lub bezpośrednio na drzwiach prowadzonych przez siebie lokali. Zawsze też można popytać znajomych lub bezpośrednio udać się do miejsca, w którym chcielibyśmy pracować.