PIT 2024. Ulga na Internet - kto może skorzystać? Ile razy jest dostępna?
Według informacji zawartych na portalu podatki.gov.pl, ulga na Internet przysługuje, "jeżeli uzyskujesz dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i poniosłeś w roku podatkowym wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet oraz nie korzystałeś z ulgi w latach poprzednich". W przypadku tej ulgi nie ma znaczenia, gdzie i w jaki sposób korzystało się z Internetu. Warto jednak pamiętać, że do odliczenia nie wchodzą koszty poniesione np. przy zakupie sprzętu, bieżącym utrzymaniu czy opłacie aktywacyjnej.
Z ulgi na Internet 2024 może skorzystać osoba, która do tej pory nie skorzystała z tego odliczenia. Przysługuje ona również tym, którzy po raz pierwszy skorzystali z niej w zeznaniu za rok 2022. - Odliczenia w ramach ulgi możesz dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych - przekazali urzędnicy.
PIT 2024. Ulga na Internet - jak odliczyć? Jakie dokumenty są potrzebne?
Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28. Podatnik musi dołączyć do niego deklarację PIT/O. Warto zaznaczyć, że osoba zainteresowana skorzystaniem z ulgi musi potwierdzić, że poniosła wydatek. Przedstawiony dokument musi zawierać "dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi), dane identyfikujące sprzedającego usługę, rodzaj usługi oraz kwotę zapłaty". Może to być więc np. faktura. Ważne, by pismo zawierało informację, że rachunek został opłacony. - Poniesione wydatki możesz odliczyć tylko w roku, w którym zapłaciłeś za zakupioną usługę - podkreślili urzędnicy.
PIT 2024. Ulga na Internet - ile wynosi? Jak obliczyć?
Maksymalne odliczenie w roku podatkowym w ramach ulgi na Internet nie może przekraczać 760 zł. Jeśli poniesione koszty były wyższe, odliczenie i tak zatrzyma się na tym poziomie. Wskazany limit nie przechodzi na kolejny rok.
Co wyjątkowo istotne, limit ten dotyczy podatnika. Jeśli więc małżonkowie ponoszą ten wydatek wspólnie, każdy z nich ma prawo do wspomnianego, maksymalnego limitu.
Obliczenie samej kwoty odliczenia jest łatwe. Jak zaznaczają urzędnicy, podatnik może odliczyć "wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym z tytułu użytkowania sieci Internet".
Protest rolników w Radomiu i okolicach - zobacz zdjęcia: