Polskie lotniska bardziej wojskowe
W zeszłym tygodniu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek poinformował w RMF FM, że prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie "podwójnego wykorzystania polskich lotnisk, zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych". Jak podkreślił, "15 polskich lotnisk cywilnych to jest drugie tyle, ile mamy lotnisk wojskowych". Zaznaczył, że resorty działają elastycznie.
Wyjaśnił, że w części wojskowej mogłyby działać huby transportowe, punkty ewakuacji, punkty pomocy czy hub cargo. Na pytanie, kiedy infrastruktura będzie gotowa, Lasek podkreślił, że "to się dzieje". Opisywał, że na lotnisku w Rzeszowie trwa rozbudowa, na lotnisku w Krakowie "trwają procesy przygotowawcze", na lotniskach w Katowicach i we Wrocławiu powstaje "hub cargo, wraz z bocznicą kolejową, z zapasami paliwa", na lotnisku w Szczecinie planowany jest "rozwój z podwójnym wykorzystaniem, zarówno do wzrostu ruchu lotniczego pasażerskiego, jak i do reakcji w czasie zagrożenia czy w czasie klęsk żywiołowych".
Czytaj również: Gangi z zagranicy chcą wejść do Polski. Szef MSWiA: "Mówimy tu o twardej przestępczości"
"Każde lotnisko musi być dostosowane"
We wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, któremu przewodniczył Kosiniak-Kamysz, szef MON został zapytany o rozmowy resortu obrony z Ministerstwem Infrastruktury w sprawie dostosowania lotnisk cywilnych do celów wojskowych. Podkreślił, że lotnisk użytkowanych w obu celach musi być więcej. Jak zaznaczył, "każde lotnisko musi być w jakiś sposób dostosowane i przystosowane do zdolności współpracy, operowania z wojskiem".
Kosiniak-Kamysz powiedział, że część polskich lotnisk to lotniska cywilno-wojskowe, czego "najlepszym przykładem jest lotnisko w Krakowie, w Balicach, gdzie jest baza lotnicza, jest lotnisko cywilne". Dodał, że część lotniska Chopina w Warszawie to także port wojskowy. Podkreślił znaczenie lotniska Rzeszów-Jasionka, przez które "przechodzą donacje i wsparcie dla Ukrainy, i bez którego nie byłoby walczącej Ukrainy od trzech lat".
Według niego także CPK będzie "bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo". - Wydana decyzja lokalizacyjna, działania, które zostały podjęte, to ma też ogromne znaczenie dla rozbudowy zdolności operacyjnych wojsk własnych i sojuszniczych - ocenił.
Postęp prac na placu Centralnym w Warszawie (luty 2025) - zobacz zdjęcia:
