Rekrutacja na studia 2020 - jak zmienią się zasady? Czy jest bezpieczna?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Rekrutacja na studia 2020 - jak zmienią się zasady? Czy jest bezpieczna?

2020-05-21 12:19

Chociaż obecne plany Ministerstwa Edukacji Narodowej przewidują przeprowadzenie egzaminów maturalnych w czerwcu, to na drodze tego optymistycznego wariantu może stanąć wiele przeszkód. Niektóre szkoły mogą mieć problem z dostosowaniem się do wymogów sanitarnych lub zorganizowaniem odpowiedniej liczby nauczycieli do komisji maturalnych. Czy jeśli matury odbędą się w terminie, nie zmienią się zasady rekrutacji na studia?

Spis treści

  1. Rekrutacja 2020 to wysokie ryzyko?
  2. Dokumenty drogą elektroniczną – na zachodzie to nie problem
  3. Rekrutacja zdalna - studenci nie widzą przeszkód
  4. Rekrutacja zdalna - czy, to technicznie możliwe?

Wiele uczelni wyższych dostosowuje się do nowej rzeczywistości zmieniając harmonogramy rekrutacji i przesuwając termin rejestracji kandydatów. Do tej pory nie zmienia się jednak sposób, w jaki kandydaci mieliby złożyć dokumenty.

Rekrutacja 2020 to wysokie ryzyko?

W dalszym ciągu brakuje rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo zarówno kandydatów, jak i osób odpowiedzialnych za przyjmowanie dokumentów. Chociaż wstępna weryfikacja przebiega przez Internet, to konieczna jest osobista wizyta na uczelni w celu złożenia dokumentów potwierdzających elektroniczne deklaracje. Oznacza to kolejki kandydatów, którzy będą tłoczyć się w ciasnych korytarzach uczelni.

Dokumenty drogą elektroniczną – na zachodzie to nie problem

- Niewątpliwą zaletą uczelni brytyjskich jest możliwość złożenia wszystkich dokumentów on-line. Kandydat nie musi stawiać się na uczelni osobiście, aby dostarczyć papierową dokumentację tak, jak ma to miejsce w Polsce – tłumaczy Olga Klochko, Education Manager w Global Education, organizacji pomagającej osobom ubiegającym się o przyjęcie na studia w Holandii lub w Wielkiej Brytanii. - W przypadku aplikacji na studia artystyczne pewne jest to, że władze uczelni poproszą kandydata o przesłanie portfolio. Czasem zdarzy się też, że uczestnik rekrutacji zostanie poproszony o rozmowę przez komunikator internetowy. Zwykle jest to jednak drugi etap rekrutacji – podkreśla Olga Klochko z Global Education.

Takie rozwiązanie miałoby szanse powodzenia także w Polsce, ponieważ od wielu lat funkcjonuje już Krajowy Rejestr Matur. Wyniki egzaminu dojrzałości są dostępne w wersji papierowej i cyfrowej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej1 wszystkie dane widnieją w centralnej bazie elektronicznej. Zapobiega to oszustwom i przyspiesza weryfikację kandydatów na studia.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?

Rekrutacja zdalna - studenci nie widzą przeszkód

Najnowsze badania przeprowadzone przez dr hab. Waldemara Rydzaka, prof. UEP w ramach Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pokazują, że studenci nie mieliby nic przeciwko zdalnej formie rekrutacji. W badaniu wzięło udział ponad 5 406 żaków z 78 uczelni w Polsce (badania realizowane od stycznia do lutego 2020).

2332 respondentów pierwszego roku studiów oceniło dotychczasowy etap rekrutacji drogą elektroniczną na 7,27 w 10-cio stopniowej skali. Ich zdaniem najlepiej poradziły sobie uczelnie humanistyczne (7,57). To najwyższa przyznana funkcjonalnościom systemów informatycznych ocena.

Rekrutacja zdalna - czy, to technicznie możliwe?

W czasie epidemii, nad systemami informatycznymi uczelni wyższych czuwa sztab programistów. Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o. przyznaje, że takie rozwiązanie byłoby realne.

- Przeprowadzenie rekrutacji drogą elektroniczną jest kwestią złożoną, jednak możliwą do zrealizowania. Konieczne byłoby wzięcie pod uwagę kandydatów z zagranicy, do których dokumentacji polskie szkoły wyższe nie miałyby dostępu. Postęp informatyczny powinny wspierać również odpowiednie przepisy prawne, które umożliwią składanie dokumentów drogą elektroniczną – mówi ekspert.

- Pandemia w znacznym stopniu przyspiesza cyfryzację nie tylko szkolnictwa wyższego, ale też innych instytucji. Po wszystkim konieczne będzie jednak uregulowanie prawne wielu wprowadzonych w przyspieszonym tempie rozwiązań. Być może, funkcjonowanie urzędów i uczelni zmieni się nie do poznania - podsumowuje.

1 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z dnia 18 maja 2018 r.)

Źródło: Materiały prasowe, Prelite Public Relations

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu