Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest obchodzona przede wszystkim w stolicy. Pamięć o wydarzeniach z 1944 roku jest wciąż podtrzymywana przez mieszkańców i mieszkanki. Co roku przypomina się o ludziach, którzy walczyli i ginęli za wolność oraz o cywilach, którzy stracili życie w czasie powstania. Symbolicznym rozpoczęciem obchodów rocznicowych jest "Godzina W" - równo o 17:00, godzinie wybuchu zbrojnego zrywu, w mieście rozbrzmiewają syreny, zaś ludzie na około minutę zamierają w bezruchu. Co ważne, o Powstaniu Warszawskim pamięta się też w innych dużych polskich miastach. Niektóre, tak jak stolica, 1 sierpnia włączą syreny. Inne w tym roku zrezygnowały z tej tradycji ze względu na uchodźców z Ukrainy.
ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE
Prosimy wszystkich warszawiaków, by informowali swoich ukraińskich gości o naszej tradycji. To moment, w którym pokazujemy, że Warszawa pomimo tego, że była zrównana z ziemią, nigdy się poddaje i może być wzorem dla naszych ukraińskich braci i sióstr. Chcemy im wysłać zapewnienie, że ich miasta też podniosą się z tej tragedii, a Warszawa jest gotowa pomagać.
W tych miastach zawyją syreny
Powstanie Warszawskie było wydarzeniem ważnym nie tylko dla stolicy, ale i dla całej Polski. Nic więc dziwnego, że wiele miast i gmin w kraju decyduje się na włączenie syren alarmowych w Godzinę W. Usłyszą je mieszkańcy i mieszkanki między innymi:
- Gdańska
- Gdyni
- Rzeszowa
- Sosnowca
- Kalisza
- Bełchatowa
- powiatu nakielskiego
- Tychów
- powiatu wadowickiego
- Krakowa
- Olsztyna
- Śremu
- Radomska
- powiatu niżańskiego
- Świętochłowic
- Garwolina
- powiatu zambrowskiego
Poznań i Sopot bez syren 1 sierpnia
Niewiele jest miast, w których 1 sierpnia o 17:00 syreny nie zawyją. Należą do nich między innymi Poznań i Sopot. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zadecydował, że z uwagi na dobro psychiczne przebywających w mieście uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, alarmy nie zostaną włączone. Osobom, które uciekły z kraju napadniętego przez Rosjan, dźwięk ten mógłby przypominać o bombardowaniach i godzinach niepewności spędzonych w piwnicach budynków. Z tego samego względu identyczne stanowisko zajął Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Oba miasta planują jedna obchody rocznicowe w innych formach.
Rafał Trzaskowski apeluje mieszkańców: informujcie swoich ukraińskich gości o naszej tradycji!
Syreny w Warszawie uruchomione zostaną na 60 sekund. W związku z tym specjalny apel do mieszkańców wystosował prezydent Rafał Trzaskowski:
Ręczne syreny zostaną uruchomione przez harcerzy w poniższych lokalizacjach:
- na Powązkach: Gloria Victis i plac przed Domem Pogrzebowym
- na Mokotowie: Metro Wilanowska,
- na Pradze-Północ: Targowa/Kijowska,
- na Pradze-Południe: Fieldorfa/Zamieniecka /Ostrobramska i rondo Waszyngtona,
- w Śródmieściu: Rynek Starego Miasta,
- na Ursynowie: KEN/Wąwozowa,
- w Wilanowie: Przyczółkowa 29
- we Włochach: al. Krakowska/1 Sierpnia
1 серпня 2022 р. о 17:00 у Мазовецькому воєводстві увімкнуть сирени, щоб символічно відзначити 78-му річницю Варшавського повстання. Будь ласка, зберігайте спокій.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.
O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.
Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.