Rok szkolny 2021/2022: Ile było fałszywych alarmów bombowych?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Rok szkolny 2021/2022: Ile było fałszywych alarmów bombowych?

Rok szkolny 2021/2022: Ile było fałszywych alarmów bombowych w pierwszy dzień szkoły?

2021-09-01 19:20

1 września 2021 po dwóch miesiącach wakacji uczniowie wrócili do szkół. W części placówek uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego zostało jednak przerwane. To z powodu fałszywych alarmów bombowych w całej Polsce.

Rok szkolny 2021/2022: Fałszywe alarmy bombowe

Ponad 4,5 mln uczniów z 2 tys. szkół rozpoczęło nowy rok szkolny. Nie wszystkie uroczystości odbyły się jednak bez zakłóceń. W części szkół rozpoczęcie roku przerwały fałszywe alarmy o podłożeniu ładunków wybuchowych. - Na terenie kraju zanotowano w środę 225 fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych w placówkach oświatowych - poinformował  bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że najwięcej takich zgłoszeń było w województwie śląskim.

Czytaj także: 12-latek parodiuje Przemysława Czarnka. Mocny spot akcji „Wolna Szkoła”

Fałszywe alarmy bombowe podczas rozpoczęcia roku szkolnego: Gdzie było ich najwięcej?

Najwięcej incydentów odnotowano w województwach:

  • śląskim (53),
  • mazowieckim (30),
  • lubelskim (30),
  • małopolskim (23),
  • kujawsko-pomorskim (21)
  • i w pomorskim (20).

18 zgłoszeń zanotowano w Warszawie, z czego 10 alarmów do godz. 10 zanotowano tylko na warszawskiej Woli.

Czytaj także: Dlaczego w środę 1 września wyją syreny? Czy trzeba reagować? Sprawdź szczegóły!

- Wiąże się to z koniecznością ewakuacji dzieci i młodzieży zlokalizowanej w szkołach, co jest szczególnie dotkliwe z uwagi na to, że pogoda tegorocznego września nas nie rozpieszcza. Jest to szczególnie trudne dla najmłodszych uczniów, którzy rozpoczynają swoją szkolną drogę i jest to dla nich na pewno bardzo, bardzo duży stres - powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski cytowany w komunikacie urzędu dzielnicy.

Strzałkowski zaapelował do policji i przedstawicieli wszystkich organów państwa o podjęcie "wszystkich możliwych kroków by ujęto sprawców fałszywych alarmów bombowych" i ukaranie ich "z pełną stanowczością i surowością".

Fałszywy alarm bombowy: Co grozi osobie, która go wywoła?

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka przypomniał, że osoba, która wywoła fałszywy alarm odpowiada karnie i grozi jej kara pozbawienia wolności, a także - dodatkowo - obciążenie kosztami działań ewakuacyjnych i pozwy cywilne kierowane przez konkretne instytucje.

Skróty młodzieżowe - czy wiesz co oznaczają?

Pytanie 1 z 9
Co oznacza skrót NW?
Raport z Anteny 01.09.2021