Spis treści
- Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - od kiedy do kiedy? Jak to zrobić?
- Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - ulgi
- Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - kiedy zwrot podatku?
Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - od kiedy do kiedy? Jak to zrobić?
4 lutego 2025 r. Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła akcję zasilania usługi Twój e-PIT informacjami o przychodach przekazanymi przez płatników. Wszystko po to, aby od 15 lutego podatnicy mogli rozliczyć się za 2024 r. bez wychodzenia z domu przy wykorzystaniu wstępnie przygotowanych dla nich deklaracji. "W tym roku po raz kolejny z wygodnej formy rozliczenia w ramach usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy" - podkreśliło Ministerstwo Finansów.
W jaki sposób podatnicy mogą skorzystać z Twój e-PIT? Na początku należy wejść na stronę internetową: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Po zalogowaniu do serwisu e-Urzędu Skarbowego trzeba wybrać właściwą usługę (Twój e-PIT) i odpowiedni formularz. Następnie podatnik powinien sprawdzić swoje dane i szczegóły rozliczenia. Po tym kroku może albo od razu zatwierdzić zeznanie, albo wskazać organizację pożytku publicznego, której chciałby przekazać 1,5 proc. podatku. Dostępna jest również opcja zmiany zeznania, na przykład w zależności od sposobu rozliczenia (chociażby z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci). Po wprowadzonych zmianach można zatwierdzić zeznanie. Ostatnią możliwością jest też odrzucenie zeznania i samodzielne rozliczenie się inną metodą.
Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia. Jeśli dany podatnik nie zatwierdzi dokumentu w systemie, po upłynięciu wspomnianego terminu zostanie on automatycznie uznany za złożony (wyjątkami są PIT-36, PIT-36L i PIT-28).
Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - ulgi
Warto zaznaczyć, że również i w tym roku podatnicy mogą przy rozliczeniu skorzystać z różnorodnych ulg. Są to m.in.:
- ulga na dziecko;
- ulga termomodernizacyjna;
- ulga rehabilitacyjna;
- ulga na internet;
- ulga dla rodzin 4+.
Najpopularniejszą ulgą jest zapewne ta dla młodych. Obejmuje ona osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i które uzyskały przychody z pracy, umów zlecenia zawartych z firmą, zasiłku macierzyńskiego, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej oraz z tytułu odbywania stażu uczniowskiego. Przychody te są zwolnione z podatku maksymalnie do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.
"Jeśli uzyskujesz wyłącznie przychody, które w całości objęte są ulgą, wówczas nie masz obowiązku złożenia zeznania rocznego" - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów. Jednocześnie warto pamiętać, że przy wystąpieniu dodatkowych okoliczności, np. uzyskaniu przychodów, które podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej, zeznanie jest obowiązkowe. Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z działalności gospodarczej.
Szczegóły wszystkich proponowanych ulg są dostępne na stronie internetowej MF.
Rozliczenie Twój e-PIT 2025 - kiedy zwrot podatku?
Warto zaznaczyć, że korzystając z usługi Twój e-PIT płatnicy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. "Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni - licząc od dnia wysłania zeznania. Urzędy skarbowe starają się jednak, aby ten termin był jak najkrótszy" - czytamy w serwisie podatkowym MF.
Wymazany obszar z mapy Warszawy - zobacz zdjęcia:
![Warszawa Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-DYdW-QouA-AXAa_warszawa-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)