Maseczki na cmentarzu. Czy na cmentarzu trzeba zakrywać usta i nos? Minister Zdrowia rozwiał wszelkie wątpliwości

i

Autor: PAP/Rafał Guz Maseczki na cmentarzu. Czy na cmentarzu trzeba zakrywać usta i nos?

Rząd zaprezentował narodowy program szczepień przeciwko COVID-19. Co już wiemy? Minister Zdrowia o 'benefitach'

2020-12-08 10:24

Poznaliśmy szczegółowe założenia projektu narodowej strategii szczepień w Polsce. Od piątku NFZ prowadzi elektroniczny nabór placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień. Podczas konferencji prasowej 8 grudnia poznaliśmy kolejne szczegóły planu rządu. Prowadzone będą między innymi działania pro-frekwencyjne.

Spis treści

  1. Szczepionka na koronawirusa - kto pierwszy zostanie zaszczepiony?
  2. Narodowy program szczepień - Minister Zdrowia o 'benefitach'

Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19. Rząd zaprezentował projekt szczepień w Polsce! Wiedza, bezpieczeństwo, dobrowolność - to one mają przyświecać programowi szczepień. Powstanie specjalny serwis informujący o szczepieniach i przeciwwskazaniach, infolinia odpowiadającą zarówno na ogólne, jak i indywidualne pytania i cykl reklam. Państwo zagwarantuje również bezpieczny proces dopuszczenia szczepienia do obrotu. Rząd podkreśla, że szczepionka na COVID-19 będzie darmowa. Produkt badany jest na dziesiątkach tysięcy osób, które zgłosiły się dobrowolnie do badań. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że jest to istotne zanim szczepionka trafi do wszystkich Polaków.

Szczepionka na koronawirusa - kto pierwszy zostanie zaszczepiony?

Minister Zdrowia przypomniał, że opracowany zostanie łańcuch dystrybucji. Kto pierwszy otrzyma lek na COVID-19? Będą to:

  • medycy (etap 0)
  • pensjonariusze i przebywający w domach społecznych
  • służby mundurowe
  • osoby starsze
  • pracownicy personelu niemedycznego (nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, pracownicy transportu publicznego, osoby z chorobami współistniejącymi - etap II)
  • pozostali, których przekonań ma kampania

Narodowy program szczepień - Minister Zdrowia o 'benefitach'

Minister Zdrowia przypomniał, że dla zaszczepionych czeka wiele udogodnień. Podczas konferencji prasowej nazwał je żartobliwie 'benefitami'. Już wiadomo, że dotyczyć może to między innymi kwarantanny po powrocie z zagranicy. Osób zaszczepionych nie będzie ona dotyczyła.

Projekt pojawi się na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Premiera. Kancelaria premiera wraz z pojawieniem się dokumentu opublikuje adres mailowy, na który eksperci i samorządowcy będą mogli wypowiedzieć się w tej sprawie. Rząd podkreślał podczas konferencji: naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek bezpiecznie i skutecznie. Prosił również o współpracę i pozytywne choć krytyczne podejście do zaprezentowanego projektu.

Oficjalne otwarcie Szpitala Tymczasowego w Siedlcach dla pacjentów covidowych
Sonda
Czy zaszczepisz się przeciw SARS-CoV-2?