Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Wikimedia commons

Sanepid sprawdza próbki ścieków z toalet samolotów. Jaki jest cel tych badań?

2023-01-26 14:14

Pracownicy sanepidu pobierają na lotnisku Chopina próbki ścieków z toalet samolotów przylatujących do Warszawy z Chin. Rzecznik Głównej Inspekcji Sanitarnej tłumaczy, że tego rodzaju badania są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Więcej informacji na ten temat znajdziecie poniżej.

Sanepid bada próbki ścieków z toalet samolotów lądujących na lotnisku Chopina

Pobieraniem próbek ze ścieków z toalet samolotów zajmują się od kilku dni pracownicy sanepidu. Próbki pobierane są na lotnisku Chopina z samolotów przylatujących do Warszawy z Chin. Tego typu badania to odpowiedź na poluzowanie obostrzeń związanych z COVID-19 przy przekraczaniu chińskiej granicy.

"Inspekcja sanitarna we współpracy z PZH od 20 stycznia badają próbki ścieków z samolotów przylatujących z Chin. Celem takiego badania jest wykrycie obecności materiału genetycznego wirusów SARS-Cov 2, a następnie określenie jego wariantu. Badania są na etapie testów, jeśli wyjdą one pomyślnie niewykluczone jest ich szersze stosowanie." – wyjaśnia rzecznik GIS Szymon Cienki.

Wariant Kraken XBB.1.5 w Polsce

Ministerstwo zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarł najnowszy wariant Kraken XBB.1.5. To właśnie ten wariant zdominował ostatnio zakażenia w Chinach i w Stanach Zjednoczonych. Kraken to najnowszy subwariant Omikronu posiadający dodatkową mutację, która sprawia, że przenosi się jeszcze szybciej niż poprzednie odmiany SARS-CoV-2. Obecnie w Polsce wykryto tylko dwa przypadki zarażenia nowym wariantem koronawirusa, oba w woj. łódzkim.

Stare samochody nie wjadą do centrum. Mieszkańcy podzieleni