Statystki są zatrważające, bo do schroniska każdego roku trafiają tysiące zwierzaków. W 2019 roku do placówki przyjęto 2603 psy i 1481 kotów. Zwierzaki trafiały do placówki z ulic Warszawy oraz współpracujących gmin: Góra Kalwaria, Piaseczno i Raszyn. Na facebookowej stronie schroniska wciąż pojawiają się posty ze zdjęciami zwierząt do adopcji. Ten sposób się sprawdza, bo przez ostatnie dwanaście miesięcy udało się znaleźć nowy dom dla 1787 psów i 1184 kotów ze Schroniska Na Paluchu. To rekordowy wynik z ostatnich lat działalności Palucha. Placówka organizuje także wydarzenia pod nazwą "Adoptuj Warszawiaka", podczas których prezentowane są psy i koty, które szukają nowych właścicieli. Kolejne takie spotkanie odbędzie się w sobotę 18 stycznia w godzinach 12-14 w Parku Dolinka Służewiecka na Służewie. Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć schronisko finansowo, ale także dowiedzieć sie wiele na temat wolontariatu i adopcji zwierząt przebywających w placówce.
A kto tak ładnie się uśmiecha? To Simon. Piękny i ciut niesłyszący, ale to jest najmniejszy problem... Nikt nie dzwoni w jego sprawie - to jest największy problem - czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym na stronie schroniska.
Warszawa przeciwdziała bezdomności zwierząt
W ramach zeszłorocznej akcji czipowania psów i kotów mieszkańcy bezpłatnie oznakowali 4 109 czworonogów. Warszawiacy korzystali też z miejskiego programu sterylizacji i kastracji domowych pupili, dzięki czemu 2 958 psów i kotów przeszło zabieg.
Na co dzień zagubionymi zwierzętami zajmuje się Ekopatrol Straży Miejskiej. W 2019 r. funkcjonariusze odłowili 2 272 psy oraz 1393 koty, z czego do właścicieli wróciło 611 czworonogów. Strażnicy odwożą oznakowane zwierzaki pod przypisany adres opiekuna.