Rafał Trzaskowski

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Sondaż: Rafał Trzaskowski z największym zaufaniem wśród wyborców

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, Polacy największym zaufaniem darzą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Za nim znaleźli się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Szymon Hołownia zaliczył znaczący spadek zaufania i w rankingu uplasował się za prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Największym zaufaniem cieszy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO). Ufa mu 42,5 proc. respondentów, przy czym 15,2 proc. zdecydowanie ufa, a 27,4 proc. raczej ufa. Negatywnie na pytanie o zaufanie do Trzaskowskiego odpowiedziało 38,3 proc. badanych (29,5 proc. zdecydowanie mu nie ufa, 8,8 proc. raczej nie ufa), a 19,1 proc. stwierdziło, że jest im obojętny.

Zaufanie do polityków. Sondaż

Na drugim miejscu w sondażu zaufania znalazł się prezydent Andrzej Duda. Ufa mu 41,6 proc. badanych (23,5 proc. zdecydowanie, 18,1 proc. raczej ufa). Tyle samo respondentów — 41,6 proc. — deklaruje brak zaufania (25,7 zdecydowanie nie ufa prezydentowi, 15,9 proc. raczej nie ufa). 16,6 proc. wybrało odpowiedź "obojętny".

Zobacz także: Zarobki w największych miastach. Warszawa dopiero na trzecim miejscu

Na trzecie miejsce na podium zaufania trafił premier Mateusz Morawiecki — przy czym mniej osób mu ufa (37,7 proc., z czego zdecydowanie 20,4 proc., raczej 17,3 proc.) niż nie ufa (aż 51,9 proc., z czego 42,4 proc. zdecydowanie, 9,5 raczej). 9,6 proc. respondentów deklaruje obojętność.

Dalej w rankingu zaufania znaleźli się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (ufa mu 36,4 proc., nie ufa 39,5 proc.), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (33,5 proc. mu ufa, 35,8 proc. nie ufa), przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (Tuskowi ufa 32,5 proc. badanych, nie ufa 51,2 proc.) czy współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń (zaufanie deklaruje 31,2 proc. respondentów, brak zaufania — 43,5 proc.).

Jak zauważa IBRiS, Biedroń zaliczył w tym miesiącu istotny statystycznie wzrost zaufania w stosunku do tego samego badania ze stycznia. Podobny wzrost zanotowali Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak, który wyprzedził w rankingu Kosiniaka-Kamysza i Donalda Tuska, i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (ufa mu 28 proc., nie ufa 39,2).

Ponad 60 proc. pytanych nie ufa Ziobrze

Powodów do zadowolenia nie ma Szymon Hołownia, który zaliczył znaczący spadek zaufania i w rankingu znalazł się za liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Kaczyński, któremu ufa 30,8 proc. badanych (nie ufa 54,7 proc.) jest na miejscu ósmym wśród 17 polityków, o których ocenę poprosił respondentów IBRiS. Hołownia, z zaufaniem 28,7 proc. (43,7 proc. mu nie ufa), znalazł się na 9 miejscu.

Jeśli chodzi o deklarowany brak zaufania, to zdecydowanym liderem jest minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Nie ufa mu 62,4 proc. respondentów, z czego 56,5 nie ufa zdecydowanie.

Na drugim miejscu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu zdecydowanie nie ufa 50,9 proc. badanych, a 3,8 raczej nie ufa.

"Na podium braku zaufania znalazłby się jeszcze minister aktywów państwowych Jacek Sasin, któremu nie ufa 54,1 proc." – pisze Onet.

Ponad połowa badanych przez IBRiS zadeklarowała również brak zaufania do Mateusza Morawieckiego (51,9 proc.) i do Donalda Tuska (51,2 proc.)

Badanie ogólnopolskie przeprowadzono 25-26 lutego na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo.

Trzaskowski o wyrzuceniu starych samochodów z centrum Warszawy