Delegacja z Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego oraz przedstawiciele WUM

i

Autor: materiały prasowe WUM

Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będą szkolić ukraińskich lekarzy. Nawet 400 osób

2022-06-29 19:31

Nawet 400 lekarzy zostanie przeszkolonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. To w ramach współpracy z Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Ivano-Frankivsku. Większość lekarzy weźmie udział w szkoleniu w Ukrainie, ale część przyjedzie też do Polski.

Chory na nowotwór Mikołaj potrzebuje pomocy

Praktyczna wiedza z zakresu ratownictwa medycznego

W Ukrainie, tak jak przed laty w Polsce, nie został jeszcze formalnie uznany zawód ratownika medycznego. Na miejscu pracują lekarze specjalności ratownictwa medycznego oraz tzw. felczerzy, którzy zajmują się ratownictwem.

- Przeszkolimy 400 lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej, medycyny pola walki i opatrywania obrazów wielonarządowych w warunkach wojennych - mówi Jarosław Kulczycki, rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Szkolenia będą odbywały się na terytorium Ukrainy. Do Polski z kolei będą przyjeżdżały pięcioosobowe zespoły ukraińskich instruktorów ratownictwa medycznego, by odbyć dwutygodniowe szkolenia na WUM.  Po powrocie na Ukrainę instruktorzy swoją wiedzę przekażą tamtejszym lekarzom i ratownikom.

Nie tylko wiedza

Dodatkowo planowany jest zakup sprzętu do nauczania pierwszej pomocy i wysłanie go na Ukrainę.

- Zbierane są różne środki pomocy medycznej, które zostaną wysłane na Ukrainę, ale też wyślemy sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy, czyli fantomy. U nas są takie miejsca jak Centrum Symulacji Medycznej. W Ukrainie czegoś takiego nie ma - zaznacza Kulczycki. -Ta współpraca trwa już od 13 lat. W jej ramach przeszkoliliśmy już 5 tysięcy ukraińskich lekarzy, przez 9 lat naprzemiennie w Polsce i w Ukrainie organizowaliśmy konferencje na temat medycyny ratunkowej - mówi prof. Robert Gałązkowski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM.

QUIZ. Znasz te przysłowia o lecie i wakacjach? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Kiedy lipiec daje deszcze...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!