Władze Pragi-Północ nie zrealizują swoich planów sprzedaży dawnej zajezdni autobusowej i tramwajowej przy ulicy Inżynierskiej 6. To działka, na której znajduje się Stacja Praga, cenione przez lokalną społeczność miejsce. Plany dzielnicy zablokowała wiceprezydentka Renata Kaznowska z upoważnieniem Rafała Trzaskowskiego.
Niedawno lokalną społeczność na Pradze-Północ zaniepokoiła wiadomość o planach władz dzielnicy dotyczących sprzedaży działki przy Inżynierskiej 6. Dotychczasowi lokatorzy tego miejsca mieli się stamtąd wynieść. Opustoszeć miała stara zajezdnia tramwajowa, z której 11 grudnia 1866 roku wyruszył pierwszy konny tramwaj w stolicy. Od początku XX wieku zajezdnia zaczęła obsługiwać również tramwaje elektryczne, a później także autobusy. W 2010 roku trafiła ona do rejestru zabytków. W budynku frontowym do dziś mieszkają lokatorzy, a w garażach przynależących do niego działa prowadzony przez lokalnych społeczników dom kultury Stacja Praga. Skupia się on na propagowaniu sztuki, a także integracji lokalnej społeczności. Organizowane są tam liczne warsztaty i wydarzenia dla osób w każdym wieku. Członkowie stowarzyszenia Stacja Praga zamienili niszczejący budynek w tętniące życiem centrum kultury.
Inżynierska 6 miała zostać sprzedana
To wszystko miało jednak z Inżynierskiej 6 zniknąć, gdyż koalicja rządząca Pragą, w której skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszenia Kocham Pragę oraz Prawa i Sprawiedliwości, nakazała lokatorom oraz działaczom wyprowadzić się z dawnej zajezdni. Wszystko przez plany dzielnicy zakładające sprzedaż nieruchomości.
"Plany zarządu w temacie tej posesji są bardzo duże, bo to jest duża posesja. Planujemy to sprzedać. To będzie duży zastrzyk pieniędzy dla dzielnicy. Szczególnie w tym trudnym momencie, w którym jest teraz miasto, bo miasto pieniędzy na inwestycje nie ma i samo sugeruje, by szukać nieruchomości na sprzedaż" - mówił o tych planach w październiku burmistrz Pragi-Północ Jacek Jeżewski.
Stacja Praga zostaje na Pradze - Ratusz uchyla decyzję dzielnicy
Plany dotyczące sprzedaży pokrzyżował jednak stołeczny Ratusz, który o sprawie został powiadomiony przez społeczników ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. Zaapelowali oni do Rafała Trzaskowskiego o wstrzymanie wykonania uchwały zarządu Pragi-Północ przynajmniej do czasu przyjęcia nowego programu rewitalizacji dla dzielnicy. Miasto przychyliło się do apelu aktywistów. Władze miasta opublikowały zarządzenie uchylające decyzję koalicji rządzącej Pragą o sprzedaży Inżynierskiej 6.
„Z uwagi na zły stan techniczny budynku zasadność wykwaterowania budynku nie budzi wątpliwości. Ze względu natomiast na potencjał nieruchomości, planowaną sprzedaż należy uznać za niecelową i niegospodarną" - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia podpisanego przez wiceprezydentkę Renatę Kaznowską.
Mural Agnieszki Osieckiej odsłonięty na Saskiej Kępie. Zobacz zdjęcia.