Warto zaznaczyć, że w USA i Kanadzie Starbucks wprowadził przy tej okazji także zakaz dyskryminacji, nękania, spożywania alkoholu zakupionego w kawiarni poza lokalem, palenia tytoniu, używania elektrycznych papierosów, zażywania narkotyków oraz żebrania. Rzeczniczka firmy Jaci Anderson mówiła, że nowe zasady mają na celu priorytetowe traktowanie klientów, którzy wydają pieniądze na zakupy.
Według nowych zasad osoby naruszające prawo zostaną poproszone o opuszczenie kawiarni. W razie potrzeby pracownicy mogą wezwać organy ścigania.
Zmiany w kawiarniach Starbucks obejmą również Polskę?
Czy reguły dotyczące dostępności miejsc siedzących i toalet zostaną wprowadzone również nad Wisłą? "Wprowadzone zasady dotyczą wyłącznie kawiarni w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, i nie będą obecnie wdrażane w innych krajach" - poinformowało PAP w poniedziałek Biuro Prasowe Starbucks Polska. Jak dodali przedstawiciele sieci, "klienci, którzy chcą spędzić czas przy stoliku lub skorzystać z toalety w Starbucksie w Polsce, nadal mogą to robić bez konieczności zakupów w lokalu".
Starbucks powstał pod koniec lat 70. w Seattle. Według raportu portalu Cafely z lipca ub.r., na całym świecie działa 38 tys. 137 kawiarni sieci. Poza Stanami Zjednoczonymi, najwięcej lokali znajduje się w Chinach - 6 tys. 806. Dziennie w USA sprzedawanych jest ok. 5 mln napojów, a najpopularniejszym jest Caramel Macchiato. Obecnie w Polsce działa blisko 80 lokali Starbucks. Kawiarnie nad Wisłą znajdują się głównie w największych miastach, choć wraz z postępującym rozwojem sieć stara się otwierać również na nieco mniejsze ośrodki.
Koniec warszawskiego Sezamu. To był kultowy sklep na mapie stolicy - zobacz zdjęcia: