Jak napisać CV?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Straciłeś pracę? Podpowiadamy, jak napisać CV i co powinno się w nim znaleźć

2020-05-25 14:51

Wraz z pandemią koronawirusa i kolejnymi obostrzeniami, m.in. zamknięciem galerii handlowych, lokali gastronomicznych czy salonów kosmetycznych, wiele osób straciło pracę i z dnia na dzień pozostało bez środków do życia. Zamiast się załamywać - trzeba działać. Jak napisać dobre CV? Gdzie szukać ofert pracy? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Żeby znaleźć odpowiednią pracę należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i umiejętnościami. Zdecydujmy jakiej pracy szukamy, a następnie skupmy się nad przygotowaniem odpowiedniego CV.

Jak napisać CV?

CV to nasza wizytówka. Na jego podstawie pracodawca ocenia, czy chce nas zatrudnić. Dlatego powinniśmy pamiętać o zachowaniu pewnej formuły. CV powinno być czytelne, dlatego należy zwrócić uwagę także na szatę graficzną dokumentu.

W CV muszą się znaleźć:

  • dane osobowe - (imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu i adres mailowy). Pod imieniem i nazwiskiem warto dodać nazwę stanowiska. Pracodawca będzie miał wrażenie, że CV jest odpowiedzią na konkretną ofertę.
  • poinformuj o swoim wykształceniu - w CV powinna się znaleźć sekcja "edukacja". Należy jednak zacząć od najbardziej aktualnych informacji. Można umieścić tam informacje o szkole średniej - zwłaszcza, jeśli zdobyliśmy tam kwalifikacje. Możemy też zacząć od studiów. Należy podać nazwę uczelni, kierunek, a także ewentualną specjalizację. W CV należy umieścić miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia nauki w danym miejscu.
  • doświadczenie zawodowe - podobnie jak w przypadku edukacji należy zacząć od najbardziej aktualnych informacji, czyli od ostatniego pracodawcy. Należy podać czas rozpoczęcia i zakończenia pracy. Należy też wspomnieć o swoich głównych obowiązkach.
  • języki - należy wymienić języki, w których mówimy, a także określić stopień ich znajomości. Nie dajmy się ponieść fantazji, ponieważ podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może sprawdzić poziom znajomości języka.
  • powinniśmy też napisać coś o swoich umiejętnościach, zainteresowaniach i kursach, które zrobiliśmy. W przypadku hobby dobrze dorzucić coś mniej oczywistego niż np. podróże czy fotografia.
  • zdjęcie - powinno przedstawiać całą twarz. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, bo to fotografia przyciąga wzrok pracodawcy
  • klauzula - większość firm już w ogłoszeniach przypomina o obowiązku załączenia odpowiedniej klauzuli, w której zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych. To bardzo istotne. W przypadku pominięcia tego elementu, wiele firm nawet nie zerknie na nasze CV.

Pamiętajmy, aby nasze CV było przejrzyste. Wykorzystajmy pogrubienia i różne rodzaje czcionek. Unikajmy kiczowatych szablonów czy wielu kolorów.Pamiętajmy, że to ten dokument, może zadecydować o tym, czy dostaniemy pracę.

Jeśli wciąż masz problem z napisaniem CV i znalezieniem pracy, skorzystaj z darmowej pomocy profesjonalistów na stronie wracam-na-rynek.pl. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ<<.

QUIZ: Sprawdź, czy praca zdalna jest dla ciebie

Pytanie 1 z 6
Miejsce do pracy to dla ciebie:
COŚ DOBREGO #12