Spis treści
- Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania w Warszawie - od kiedy?
- Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie po nowemu - większy obszar, nowe parkomaty
- Nowa organizacja ruchu na Pradze-Południe (granice strefy, mapa)
- Strefa Płatnego Parkowania - rodzaje abonamentów, jak wyrobić abonament?
Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania w Warszawie - od kiedy?
4 listopada 2024 r. doszło do rozszerzenia warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania. Obszar ten został rozciągnięty na dwa rejony prawobrzeżnej stolicy - Saską Kępę i Kamionek.
Łącznie daje to 94 nowe ulice objęte płatnościami o łącznej długości ponad 44 kilometrów, na których pojawiło się 155 parkomatów.
Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie po nowemu - większy obszar, nowe parkomaty
Równolegle z poszerzeniem strefy zakończy się wymiana wszystkich warszawskich parkometrów - te nowe będą (a w niektórych miejscach już są), wyposażone w systemy obsługujące najnowocześniejsze sposoby płatności (m.in. BLIK) oraz czytniki kodów QR, za pomocą których możliwe będzie przedłużenie czasu parkowania.
W około połowie warszawskich parkomatów nowej generacji będzie dostępna płatność gotówkowa. Wiąże się to z obserwowanym spadkiem popularności tej formy uiszczania opłat, jak również z faktem, że koszt utrzymania parkomatów wyposażonych w tę opcję jest najwyższy.
Nowa organizacja ruchu na Pradze-Południe (granice strefy, mapa)
Na całym obszarze przyłączonym do SPPN wdrożona została nowa organizacja ruchu i nowy podział miejsc parkingowych z uwzględnieniem tych przeznaczonych tylko dla mieszkańców. Łącznie powstało około 750 takich miejsc.
Część osiedlowych uliczek (dokładnie 21) zmieniła się również na jednokierunkowe, co ma m.in. zmniejszyć na nich ruch i uniemożliwić tranzyt. Szczegóły dotyczące modyfikacji na konkretnych obszarach w nowej części strefy i poglądowe mapy dostępne są w specjalnym biuletynie przygotowanym przez miasto. Został on udostępniony na stronie Zarządu Dróg Miejskich.
Strefa Płatnego Parkowania - rodzaje abonamentów, jak wyrobić abonament?
Użytkownicy Strefy mogą wykupić dwa rodzaje abonamentów: rejonowy i obszarowy. Rejonowy jest dużo tańszy, bo kosztuje tylko 30 zł rocznie, ale ma spore ograniczenie: pozwala zaparkować jedynie w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.
Więcej korzyści daje abonament obszarowy: pozwala zaparkować na całym terenie danego obszaru SPPN. Uprawnia także do postoju po obu stronach ulic będących granicami obszarów. Jego koszt jest jednak znacznie wyższy, bo wynosi aż 600 złotych rocznie.
Warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać abonament SPPN:
- meldunek na pobyt stały lub czasowy w Warszawie na terenie objętym SPPN
- podatek PIT za poprzedni rok zapłacony w Warszawie
- status właściciela, współwłaściciela lub użytkownika samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony.
Nowa strefa płatnego parkowania na Kamionku w Warszawie, zdjęcia: