Szokujący raport Szlachetnej Paczki: 1 zł dziennie na przeżycie

i

Autor: pixabay.com Szokujący raport Szlachetnej Paczki: "1 zł dziennie na przeżycie"

Szokujący raport Szlachetnej Paczki: "1 zł dziennie na przeżycie"

2022-11-24 12:12

- Aktualnie są dni, że nic nie jem. Od sierpnia schudłam czterdzieści pięć kilo - to relacja pani Krystyny, której na przeżycie zostaje 1 zł dziennie. Takich historii w Polsce jest znacznie więcej. Szlachetna Paczka właśnie opublikowała najnowszy raport dotyczący biedy.

Szlachetna Paczka: Raport o biedzie

W 2021 roku poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło w Polsce 1,6 mln osób, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów. Wielu, mimo pilności, pracy i starań, nie jest w stanie z niej wyjść - wynika z najnowszego raportu Szlachetnej Paczki. - W ostatnich miesiącach jest tylko ciężej. Wobec inflacji nie jesteśmy równi - najbardziej boli tych, którzy mają najmniej: chleb podrożał o 29%, mąka o 45%, a olej i tłuszcze o 38% - czytamy. 

Czytaj także: "Prezent dla ubogiego": Jak dołączyć do świątecznej akcji Fundacji Kapucyńskiej?

- Aktualnie są dni, że nic nie jem. Od sierpnia schudłam czterdzieści pięć kilo. Mam złe wyniki, niską hemoglobinę. Lekarz zaleca mi przytyć i jeść więcej buraków. Nie mogę tego zrobić, bo nie mam pieniędzy na jedzenie - mówi pani Krystyna, która miała wypadek i dwie operacje. Obecnie ma długi, odcięty prąd, a na przeżycie zostaje jej 32 zł/miesiąc. 1 zł dziennie. Na pół kilograma buraków.

Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy świąteczne? QUIZ

Pytanie 1 z 6
Gdzie rozgrywa się akcja filmu "Love Actually"?
Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy świąteczne? QUIZ
Wygląda jak plaster, działa cuda. Holter z Korei wkrótce trafi na Dolny Śląsk

Jeśli dochód jednoosobowego gospodarstwa osoby pracującej nie przekracza 1334 zł miesięcznie, mówimy, że żyje ona w sferze niedostatku. W Polsce w 2021 roku, gdy inflacja była na znacznie niższym poziomie niż dziś, obejmowała ona ponad 40% obywateli.

W rodzinach objętych pomocą Szlachetnej Paczki średni dochód na osobę to 13 zł i 11 gr na dzień. 

Jak pomóc?

- Dziel się czasem, mnóż nadzieję, dodawaj otuchy, odejmuj troski, potęguj dobro. Matematyka biedy bywa bezlitosna, ale ustępuje ekonomii serca i hojności. Bieda kończy się tam, gdzie zaczyna nasza solidarność - podkreśla Szlachetna Paczka. 

Szlachetna Paczka co roku organizuje świąteczną pomoc dla wybranych rodzin. Szczegóły znajdziesz >>TUTAJ<<

Warto też rozejrzeć się za akcjami pomocowymi w pobliżu miejsca zamieszkania. Na naszej stronie pisaliśmy m.in. o akcji "Prezent dla ubogiego". Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<.